fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Klimatyczny pozew przeciw rządowi Merkel oddalony

AFP
Sąd oddalił pierwszą sprawę sądową dotyczącą klimatu wniesioną przeciwko niemieckiemu rządowi.

Trzy niemieckie rodziny próbowały pozwać administrację kanclerz Angeli Merkel w związku z niedotrzymaniem przez rząd celów związanych z ochroną klimatu.

Obrońca rodzin poinformował, że istnieje możliwość odwołania się od tej decyzji. Roda Verheyen przekazała, że w uzasadnieniu sądu jest wiele twierdzeń, które są bardzo ważne. 

Sędziowie wyjaśnili, że brak działań w zakresie poprawy klimatu może być potencjalnie szkodliwy dla praw człowieka, jednak nie są w stanie określić w jakim zakresie i jak szybko władze muszą działać.

W swoim pozwie rodziny zwróciły uwagę na to, że zwierzęta hodowlane są narażone na silne upały, a ekstremalne wahania pogodowe negatywnie wpływają na zbiory. Prawne działania rodzin otrzymały wsparcie ze strony Greenpeace. 

Angela Merkel przyznała w zeszłym miesiącu, że Niemcy nie osiągnęły swojego pierwotnego celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 40% do 2020 roku w porównaniu z poziomem z 1990 roku. Teraz Niemcy chcą zmniejszyć emisję o 55% do 2030 roku.

- Z dużym prawdopodobieństwem musimy powiedzieć, że wyznaczony w 2007 roku cel, nie zostanie osiągnięty. Martwi to mnie i wiele innych osób - powiedziała kanclerz Niemiec.

Władze zapowiedział nowy pakiet na rzecz środowiska. Zobowiązano się do wydania 54 mld euro w ciągu najbliższych czterech lat, aby przyspieszyć proces przechodzenia na odnawialne źródła energii. 

Zdaniem rodzin, które mają gospodarstwa na wyspie Pellworm na Morzu Północnym, w Altes Land koło Hamburga i w Brandenburgii, są już dotknięci zmianami klimatycznymi. Ich zdaniem plany rządu to za mało.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA