fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Liban opodatkuje połączenia z aplikacji w telefonach

AFP
W Libanie ogłoszono nowy podatek od połączeń internetowych dokonywanych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Ma to zwiększyć dochody państwa, ale wywołało powszechne oburzenie wśród użytkowników.

Minister ds. informatyzacji Jamal Jarrah zapowiedział, że użytkownicy będą obciążani opłatą w wysokości 20 centów za każde połączenie wykonane za pomocą aplikacji do przesyłania wiadomości, takich jak WhatsApp i Viber.

Decyzja zatwierdzona przez rząd w środę wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku. Władze liczą na to, że nowy podatek przyniesie 200 milionów dolarów do kasy rządu.

Minister Jarrah nie przekazał więcej szczegółów, ale główni operatorzy komórkowi już planują wprowadzenie nowej technologii, która pozwoli im wykryć, czy użytkownicy próbują wykonywać połączenia internetowe za pomocą swoich sieci.

- Liban ma już jedne z najwyższych cen usług telefonii komórkowej w regionie - uważają przeciwnicy tego rozwiązania. Ich zdaniem "zmusi użytkowników do płacenia za usługi internetowe dwukrotnie".

Przedstawiciele WhatsApp i Facebook uważają, że taki podatek będzie bezpośrednio naruszał ich warunki świadczenia usług. 

Rząd Libanu chce ratować niewydolną gospodarkę kraju. Wzrost gospodarczy spadł gwałtownie w ostatnich latach z powodu problemów politycznych i trwającej od ośmiu lat wojny w sąsiedniej Syrii. Według ministerstwa finansów dług publiczny Libanu wynosi około 86 miliardów dolarów, czyli więcej niż 150 procent PKB.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA