fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

"Nie świruj, idź na wybory". PiS: Wielki skandal

Facebook
Na Facebooku pojawił się profil promujący akcję "Nie świruj, idź na wybory", której pomysłodawcą jest fotograf Tomasz Sikora. Akcja polega na nagrywaniu filmów, na których prezentuje się zachowania odbiegające od normy, po czym pojawia się apel: "Nie świruj, idź na wybory". Akcję krytykują politycy PiS zarzucając autorom filmów parodiowanie osób niepełnosprawnych".

W ramach akcji filmy nagrali m.in. aktor Wojciech Pszoniak, Grzegorz Turnau, Zbigniew Hołdys i Kamil Sipowicz. Autorzy akcji zachęcają do udostępniania nagrań w sieci.

Akcję skrytykowali politycy PiS, którzy zarzucają jej uczestnikom parodiowanie osób niepełnosprawnych.

"Parodiowanie osób niepełnosprawnych? To prosta sugestia, że 'trzeba być lepszym od nich'. Czegoś tak obrzydliwego dawno nie widziałem. Podobne ruchy mogą dotyczyć np. osób z porażeniem mózgowym, czyli często niewinnych, marzących o akceptacji. Po prostu wielki skandal" - napisał na Twitterze europoseł Patryk Jaki.

Z kolei były szef MSWiA, obecnie europoseł Joachim Brudziński napisał, że "aktorzy (...) chyba rywalizują w konkursie, kto zrobi z siebie większego pajaca".

Największe kontrowersje wywołał film nagrany na potrzeby akcji przez Wojciecha Pszoniaka, który na nagraniu wykonuje nieskoordynowane ruchy przed wygłoszeniem apelu "Nie świruj, idź na wybory". Wielu internautów skrytykowało film, który odczytało jako parodiowanie osób z porażeniem mózgowym, lub chorych psychicznie.

"Akcja 'NIE ŚWIRUJ, IDŹ NA WYBORY' jest kampanią pro-frekwencyjną mającą na celu sprowokowanie niezdecydowanych do udziału w głosowaniu 13.10.2019 roku" - przekonują jej autorzy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA