fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Nie żyje wieloletni właściciel Biedronki Elisio Soares dos Santos

Elisio Alexandre Soares dos Santos
Fotorzepa, Rafał Guz
Zmarł jeden z najbogatszych Portugalczyków - Elisio Alexandre Soares dos Santos. Długoletni szef rady nadzorczej Jeronimo Martins miał 84 lata

Rzeczniczka rodziny poinformowała, że Elisio Soares dos Santos zmarł wczoraj po długiej walce z nowotworem. 

Soares dos Santos kierował Jeronimo Martins od 1968 do 2013 roku. Przekształcił to, co zaczynało się od małego sklepu w Lizbonie, gdzie sprzedawano kukurydzę i wino, w największego operatora sieci supermarketów w Portugalii i Polsce.

Czytaj także: Pan od Biedronki

Rodzinny biznes przekazał w 2013 roku swojemu synowi Pedro. Gdy kierował Jeronimo Martins doprowadził do rozwoju sieci sklepów Pingo Doce w Portugalii i sieci dyskontów Biedronka w Polsce.

W 2018 roku został sklasyfikowany na drugim miejscu wśród najbogatszych ludzi w Portugalii z majątkiem sięgającym 3,4 mld euro. Jego rodzina pozostaje największym akcjonariuszem firmy, posiadają 56 proc. akcji.

- Moim życiem było Jeronimo Martins - mówił w wywiadzie dla tygodnika "Expresso" w 2018 roku. 

W latach 90. firma próbowała rozszerzyć swoją działalność o Brazylię i Wielką Brytanię. Nieudana inwestycja prawie doprowadziła do rezygnacji Soares dos Santosa. Zarząd firmy odrzucił jego wniosek o ustąpienie, a on sam skupił się na rozwoju punktów w Polsce i Portugalii.

- Brazylia była klapą. Dzięki temu zrozumieliśmy, że sukces w jednym państwie będzie gwarancją sukcesu w innym - mówił.  Założyciel wielokrotnie mówił, że jego rodzina nie sprzeda firmy. 

Soares dos Santos urodził się 23 września 1934 roku w Porto, w północnej Portugalii. Rzucił szkołę prawniczą w Lizbonie, aby dołączyć do Unilever NV. Pracował m.in. jako dyrektor ds. marketingu w Brazylii. Wrócił do kraju w 1968 roku i przejął firmę po swoim ojcu.

Swoją żonę poznał podczas lotu z Afryki do Portugalii, gdy miał 18 lat. Mieli siedmioro dzieci.

Źródło: Bloomberg
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA