fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Dzieło Darwina sprzedane za ponad 2 miliony złotych

mat. pras. domu aukcyjnego Bonhams
Egzemplarz pierwszego wydania "O powstawaniu gatunków" Karola Darwina został sprzedany za 500 tys. dolarów. To rekordowa cena - poinformował dom aukcyjny Bonhams.

Książka zawiera dedykację autora dla niemieckiego botanika Roberta Caspary'ego, któremu Karol Darwin podarował wolumin wkrótce po jego wydaniu. Na początku XX wieku książkę odkupił Edward Bradford Titchener, profesor uniwersytetu Cornell. Egzemplarz pozostawał w rękach spadkobierców angielskiego psychologa, teraz został sprzedany przez dom aukcyjny Bonhams. O książkę walczyło czterech zainteresowanych, zwycięzca aukcji zaoferował 550 tys. dolarów (2 mln 83 tys. zł). Nie ujawniono tożsamości nabywcy. Wiadomo, że złożył on ofertę telefonicznie.

Opublikowana w 1859 r. książka "O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru czyli o utrzymywaniu się doskonalszych ras w walce o byt" to monografia Karola Darwina zawierająca podstawy teorii ewolucji, jedna z najważniejszych prac w historii nauk przyrodniczych. W 1872 r. tytuł dzieła został skrócony do "O powstawaniu gatunków".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA