fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Watykan rozważa wyświęcania żonatych mężczyzn w Amazonii

AFP
Kościół powinien rozważyć wyświęcanie starszych żonatych mężczyzn na kapłanów w odległych rejonach Amazonii - taka rekomendacja pojawiła się w dokumencie na synod o Amazonii.

Historyczna zmiana może utorować drogę do wprowadzenia takiego rozwiązania na innych obszarach, gdzie liczba duchownych jest znikoma.

Dokument przygotowany na październikowy synod biskupów zawiera również wezwanie do powstania "oficjalnej służby" dla kobiet.

Zalecenia, które znalazły się w roboczym dokumencie przygotowanym przez Watykan są pierwszą wzmianką na temat małżeństw wśród kapłanów. 

Idea wyświęcania tzw. viri probati miałaby dotyczyć starszych członków lokalnej społeczności katolickiej. W dokumencie podkreślono, że "celibat jest darem dla Kościoła", ale "pojawiły się prośby, aby w najbardziej oddalonych regionach zbadano możliwość nadania święceń kapłańskich starszym mężczyznom, najlepiej rdzennym, szanowanym i akceptowanym członkom wspólnot".

Mężczyźni tacy mogliby być wyświęcani "nawet jeśli mają stabilne rodziny".

Papież Franciszek w 2017 roku mówił, ze jest gotów rozważyć takie rozwiązanie. Oprócz Amazonii może to dotyczyć odległych wysp na Pacyfiku. Jednocześnie wykluczył, by takie rozwiązanie zostało wprowadzone dla wszystkich. 

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA