fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w Niemczech - nowy lider wśród chłopców

Adobestock
W zeszłym roku w Niemczech urodziło się najwięcej dziewczynek o imieniu Marie, wśród chłopców nowym liderem jest natomiast Paul - poinformowało w swoim opracowaniu Stowarzyszenie Języka Niemieckiego (GfdS).

Marie była najpopularniejszym imieniem wśród nowo narodzonych dziewczynek także w 2017 roku. Paul, nowy lider wśród chłopców, w poprzednim roku był w klasyfikacji dopiero trzeci. Na szczycie zastąpił Maximilian.

Badanie wykazało również pewne interesujące różnice regionalne. Niektóre typowo niemieckie imiona są szczególnie popularne we wschodnich i północnych landach. Należą do nich Matylda, Frieda, Ida, Greta, Leni i Lina wśród dziewczynek oraz Karl, Oskar, Anton, Jakob i Theo wśród chłopców.

Charlotte i Emil zasługują na specjalną uwagę - oba imiona znalazły się w pierwszej dziesiątce w wielu landach i jest całkiem prawdopodobne, że w przyszłym roku znajdą się na liście ogólnoniemieckiej. Wśród chłopców popularność zyskuje Mohammed i wszystkie jego warianty. Imię to również załapywało się do pierwszej dziesiątki w kilku landach.  

Porównanie ostatnich lat wskazuje, że trendy w nazywaniu dzieci rozprzestrzeniają się głównie z północy na południe i ze wschodu na zachód. Imiona takie jak Finn i Henry, Ella i do pewnego stopnia Ida, które do tej pory były powszechnie używane na północy, znajdują się teraz także na listach południowych landów. Tymczasem popularne na wschodzie imiona, takie jak Charlotte, Mathilda i Frieda, Karl, Emil i Oskar, teraz zdobywają czołowe miejsca w zachodnich Niemczech.

GfdS zebrał dane z ponad 700 urzędów stanu cywilnego. Należy zaznaczyć, że badanie uwzględniało nie tylko pierwsze, ale także drugie imię nadawane dzieciom.

Najpopularniejsze imiona w Niemczech w 2018 roku:

 • Dziewczynki:
  1. Marie
  2 Sophie/Sofie
  3. Maria
  4. Sophia/Sofia
  5. Emilia
  6. Emma
  7. Hannah/Hanna
  8. Mia
  9. Anna
  10. Johanna
 • Chłopcy:
  1. Paul
  2. Alexander
  3. Maximilian
  4. Elias
  5. Ben
  6. Louis/Luis
  7. Leon
  8. Noah
  9. Henry/Henri
  10. Felix
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA