fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Wielka Brytania: Sąd orzeknie, czy weganizm jest jak religia

stock.adobe.com
Brytyjski sąd pracy ma orzec, czy weganizm jest "przekonaniem filozoficznym" podobnym do religii, i w związku z tym, czy zwolnienie kogoś z powodu bycia weganinem jest niedopuszczalną przez prawo dyskryminacją - informuje BBC.

Sprawa dotyczy Jordiego Casamitjany, który twierdzi, że został zwolniony przez organizację ekologiczną Liga Przeciwko Okrutnym Sportom, której celem jest zwalczanie takich widowisk jak walki byków, a także np. polowań na lisy czy zające, za to, że jest weganinem.

Casamitjana został zwolniony po tym jak ujawnił, że organizacja, w której pracuje, inwestuje pieniądze z funduszu emerytalnego pracowników w firmy, które są związane z przeprowadzaniem testów na zwierzętach.

Mężczyzna twierdzi, że jego zwolnienie to przejaw dyskryminacji i teraz brytyjski sąd pracy ma orzec, czy weganizm powinien być chroniony przez prawo.

Liga Przeciwko Okrutnym Sportom zaprzecza, jakoby zwolniła pracownika za weganizm zarzucając mu "poważne złamanie zasad obowiązujących w organizacji".

Tymczasem Casamitjana przekonuje, że jest "etycznym weganinem".

- Niektórzy ludzie jedzą tylko wegańskie posiłki, ale nie dbają o środowisko czy o zwierzęta, troszczą się tylko o swoje zdrowie - powiedział mężczyzna w rozmowie z BBC.

- Ja troszczę się o zwierzęta, środowisko, moje zdrowie i wszystko - dodał.

- Dlatego używam terminu "etyczny weganizm", ponieważ mój weganizm jest przekonaniem i wpływa na każdy aspekt mojego życia - podkreślił Casamitjana.

Mężczyzna został zwolniony z organizacji dla której pracował, kiedy - po braku reakcji jej kierownictwa na informacje, że środki z funduszu emerytalnego są inwestowane w firmy, które mają związek z testami na zwierzętach, poinformował o tym innych pracowników.

Wtedy skierował sprawę do sądu oskarżając organizację o zwolnienie go ze względu na jego weganizm.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA