211 szkół weźmie udział w organizowanym przez Kampanię Przeciwko Homofobii 26 października „Tęczowym piątku”. Tego dnia w tych placówkach, szkolna społeczność poprzez projekcje filmów, plakaty, wykłady czy specjalne zajęcia będzie podkreślała jedność z gejami, lesbijkami, osobami biseksualnymi i transseksualnymi i rozmawiała o tolerancji wzgledem seksualnych mniejszości. – Zgłoszenia do akcji otrzymujemy cały czas, ale ponieważ jest już za późno, zapraszamy wszystkich na przyszły rok – mówi Cecylia Jakubczak, rzeczniczka Kampanii.

Jak opowiada, do akcji zgłosiły się zarówno szkoły z dużych miast, jak i tych mniejszych miejscowości a także ze wsi. – W tym roku rozszerzyliśmy listę osób uprawnionych do zgłoszenia. W dwóch poprzednich latach mogli to robić tylko dyrektorzy szkół i nauczyciele. W tym roku – także uczniowie i rodzice. Uczniów jednak prosiliśmy o to, by znaleźli wśród nauczycieli opiekuna akcji – wyjaśnia Jakubczak. Dodaje, że większość zgłoszeń w tym roku pochodziła od nauczycieli i ludzi młodych. – Ale kilka razy szkołę zgłosili rodzice – dodaje organizatorka.

Tegoroczny rozmiar akcji wywołał jednak burzę w mediach społecznościowych. Cześć osób jawnie mówi o tym, że jest to promocja homoseksualizmu. Posłanka PiS Krystyna Pawłowicz zaapelowała do rodziców, by sprzeciwili się temu, by „aktywiści dewiacji seksualno-obyczajowej deprawowali dzieci w polskich szkołach”.

Do sprawy w specjalnym komunikacie odniosło się Ministerstwo Edukacji Narodowej. „Obowiązkiem dyrektora szkoły jest uzyskanie zgody rodziców na działalność stowarzyszeń i organizacji na terenie szkoły. Jeśli rodzice wiedzą o tym, że dziecko w szkole uczestniczy w wydarzeniu niezgodnym z ich wartościami, mają oni prawo wyrazić swój stanowczy sprzeciw. W razie wątpliwości mają również prawo zgłosić się do kuratorium oświaty”. Podkreślono także, że treści tego typu programów wychowawczych muszą być uzgodnione z dyrektorem szkoły, który dodatkowo musi je skonsultować z radą pedagogiczną i radą rodziców.

- Dostaliśmy sygnał, że z udziału w naszej akcji zrezygnowała szkoła w Tarnowskich Górach - mówi Jakubczak. Dlaczego? Dyrekcja 2. LO im. Stanisława Staszica informuje na swojej stronie internetowej, że z „Tęczowego piątku” wycofano się z uwagi na bezpieczeństwo uczniów, bo szkoła została zalana „falą wulgarnych komentarzy w Internecie”. Były także, „groźby i żądania rozprawienia się z organizatorami wydarzenia, pochwały metod stosowanych wobec mniejszości w reżimach nazistowskich i komunistycznych. Pojawiły się sugestie przygotowań do zorganizowania agresywnych akcji w otoczeniu szkoły”. W tej sytuacji dyrekcja szkoły uznała, że „zaistniała sytuacja uniemożliwia osiągnięcie wychowawczych celów wydarzenia”.