fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Fińscy muzułmanie: Ateiści nie mogą uczyć dzieci islamu

123RF
Fiński dziennik "Savon Sanomat" pisze, że w Finlandii brakuje kompetentnych nauczycieli islamu dla 10 tysięcy muzułmańskich uczniów uczęszczających do fińskich szkół. W tej chwili w całej Finlandii jest tylko 20 takich nauczycieli, podczas gdy potrzeba ich co najmniej 100.

Tuomo Laakso ze Związku Zawodowego dla Edukacji OAJ podkreśla, że obecnie osoba, która może uczyć islamu w szkole, musi mieć odpowiednie kwalifikacje. Taki nauczyciel musi mieć ukończone studia magisterskie, w tym specjalizację pedagogiczną.

- Ale obecnie nauczyciele islamu mają bardzo różne historie: niektórzy są ekspertami w dziedzinie islamu, inni studiowali go na uniwersytecie, albo nawet przekwalifikowali się na nauczanie islamu, wcześniej ucząc innych przedmiotów - mówi Laakso.

Laakso proponuje uproszczenie drogi do zdobycia kwalifikacji potrzebnych do rozpoczęcia nauczania islamu w szkole.

- Potrzebujemy specjalnego kursu edukacyjnego, w którym mogłyby brać udział osoby z wyższym wykształceniem. Taki kurs byłby finansowany przez państwo - tłumaczy Laakso.

Tymczasem lokalna społeczność muzułmanów w Helsinkach jest zaniepokojona, że islamu uczą dzieci osoby, które same nie są muzułmanami. - Oczywiście mamy nadzieję, a nawet domagamy się, by muzułmańskie dzieci uczyły się islamu od muzułmanina - mówi imam Juho Heinonen.

- Niektórzy skarżą się, że islamu uczą ich ateiści, którzy mówią otwarcie, że nie wierzą w Boga - dodał. - W takich przypadkach organizujemy dla dzieci naukę gdzie indziej, np. w meczecie - podkreślił.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA