fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

USA: Naukowcy wynaleźli tani "narkomat"?

AdobeStock
Naukowcy z USA twierdzą, że opracowali niedrogi chip, który wykrywa kokainę w ciągu kilku minut.

Zespół ma nadzieję, że jego praca doprowadzi do powstania przenośnego "alkomatu kokainowego", który pozwoli stwierdzić, czy dana osoba jest pod wpływem tej substancji.

 

Obecnie chip może analizować wyłącznie substancje ekstrahowane z próbek krwi, oddechu, moczu lub śliny, przy użyciu procesu oczyszczania.

Znaczące jest to, że chip kosztuje jedynie kilka pensów. - To odkrycie może poprawić szybkość i dokładność testów narkotykowych na drogach - powiedział Joshua Harris z brytyjskiej organizacji charytatywnej Brake Safety. - Jazda pod wpływem narkotyków spowodowała 81 śmiertelnych wypadków drogowych w 2016 roku i jest to wyraźnie rosnące zagrożenie na naszych drogach - podkreślił i zaapelował, aby rząd brytyjski nadał priorytet sprawom związanym z wypadkami pod wpływem narkotyków.

Wiele związków chemicznych można wykryć przy użyciu istniejącej już techniki SERS. - Żetony używane w SERS są zwykle wytwarzane przy użyciu drogich metod - powiedziała Nan Zhang z Uniwersytetu w Buffalo w stanie Nowy Jork. - Stworzyliśmy nasz chip, wykorzystując materiały, które są opłacalne i nadają się do produkcji na skalę przemysłową - zaznaczyła.

Uczelnia opisała chip jako "ciasto warstwowe", w którym materiał izolacyjny jest umieszczony pomiędzy srebrnym lustrem a warstwą materiału wykonaną ze złotych i srebrnych nanocząsteczek. Kiedy substancja taka jak kokaina umieszczana jest na powierzchni chipa, światło jest "rozpraszane" i tworzy rozpoznawalne wzory, które działają jak odciski palców, ujawniając substancje, które są obecne w organizmie. 

Naukowcy twierdzą, że chip jest trwały i nawet po 12 miesiącach użytkowania, wciąż dobrze działa.

Kolejnym etapem badań jest stworzenie przenośnego urządzenia testowego do wykrywania kokainy. Naukowcy mają nadzieję, że wkrótce chip będzie również w stanie wykryć marihuanę.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA