fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Hiszpanki będą strajkować w Dzień Kobiet. Powodem niskie płace

adobestock
Hiszpanki chcą uczcić przypadający na 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet 24-godzinnym strajkiem. "Jeśli my się zatrzymamy, cały świat się zatrzyma" - przekonują.

Feministyczny strajk ma nie ograniczać się do miejsc pracy kobiet, ale dotyczyć także domów. Kobiety są zachęcane do porzucenia także takich zajęć, jak opieka nad dziećmi, gotowanie, czy prace w domu.

Ogólnokrajowy protest ma szerokie poparcie grup feministycznych, ale także polityczek. W strajku mają wziąć udział m.in. Manuela Carmena i Ada Colau, które są burmistrzami Madrytu i Barcelony.

"Dzisiaj wspólnie zatrzymamy świat i zawołamy: Dość!" - pisze w swoim manifeście grupa 8M Commission. Kolektyw żąda m.in. twardej reakcji władz na przemoc domową w Hiszpanii. Według danych organizacji, w zeszłym roku 99 kobiet zostało w zeszłym roku zabitych przez swoich partnerów.

Protest ma jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że kobiety są dyskryminowane, ponieważ otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni, za to mają największy udział w pracy bezpłatnej. Ogranicza je też "szklany sufit". W hiszpańskich firmach większość kierowniczych stanowisk piastują mężczyźni, z kolei kobiety w większym stopniu są reprezentowane w takich statystykach jak niepełny wymiar czasu pracy i praca na czas określony.

W Hiszpanii kobiety zarabiają do 14 procent mniej niż mężczyźni i stanowią tylko 34,5 proc. wśród osób najlepiej zarabiających.

Poparcie dla strajku wyraziły dwa główne związki zawodowe w Hiszpanii: Komisje Robotnicze (CCOO) i Powszechny Związek Robotników (UGT). Zachęcają one swoich członków do dwóch dwugodzinnych przestojów w czwartek - między 11.30 a 13.30 i od 16.00 do 18.00.

Dodatkowo w wielu miastach odbędą się wieczorne marsze. W Madrycie uliczny protest rozpocznie się o 19.00 przy dworcu kolejowym Atocha, zakończy na Plaza de Espana.

Źródło: rp.pl/ thelocal.es
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA