Społeczeństwo

Hiszpania: Zakonnice muszą zapłacić 170 tys. dol. grzywny

stock.adobe.com
Zakon żeński z Sewilli musi zapłacić wysoką grzywnę za renowację bezcennych, zabytkowych organów dokonaną bez zgody władz Andaluzji.

Zakonnice uznały, że organy muszą zostać odrestaurowane i przyjęły ofertę lokalnej organizacji charytatywnej, która zaoferowała, że przeprowadzi renowację za darmo.

- Organy nie działały od 30 lat, a nas nie stać było na zapłacenie ponad 150 tys. euro za renowację - mówiła przeorysza Blanca Cervantes w rozmowie z gazetą "ABC de Sevilla". - Ze sprzedaży słodyczy uzyskujemy środki, które wystarczają nam jedynie na opłacenie ubezpieczenia oraz bieżących rachunków - dodała.

Władze Andaluzji uznały jednak, że zakonnice nie miały prawa restaurować XVII-wiecznych organów bez zgody konserwatora zabytków i nałożyły na klasztor 170 tys. euro grzywny. Jednocześnie władze pozwoliły na dokończenie prac renowacyjnych.

Bogato zdobione organy zostały zbudowane przez XVII-wiecznego mistrza i wpisano ją na listę zabytków o dużym znaczeniu dla kultury w 1983 roku.

Władze przekonują, że w sprawie zakonnic stosują po prostu prawo - ale w geście dobrej woli zgadzają się obniżyć grzywnę do 102 tys. euro, jeśli siostry zapłacą ją dobrowolnie nie kierując sprawy do sądu.

Tymczasem Fundacja Alqvimia Musicae, która przeprowadza renowację przekonuje, że zakonnice nie powinny płacić ani eurocenta i zamierza zorganizować 19 listopada zbiórkę pieniędzy na opłacenie grzywny.

- Jesteśmy spokojnie, bo uważamy, że nie zrobiliśmy nic złego - mówi przeorysza.

Źródło: BBC

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL