fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

W Norwegii powstanie feministyczny meczet

123RF
Meczet przyjazny osobom homoseksualnym, który będzie dopuszczał kobiety do funkcji imamów i w którym kobiety i mężczyźni będą mogli modlić się razem ma zostać otwarty w Oslo.

Meczet ma nosić nazwę Masjid al-Nisa’ (Kobiecy meczet). Na pomysł stworzenia takiej świątyni wpadł Thee Yezen al-Obaide, która tłumaczy, że postanowił "stworzyć feministyczny meczet, w którym kobiety będą miały tyle samo przestrzeni, co mężczyźni".

- Kobiety, tak jak mężczyźni, powinny mieć prawo do prowadzenia modlitwy. Wszystkie płcie powinny modlić się w tym samym pomieszczeniu - dodał al-Obaide

Jednocześnie al-Obaide zapewnia, że w nowej świątyni mile widziani będą homoseksualiści i osoby transpłciowe.

Pomysłodawca stworzenia meczetu zapewnia, że kobiety będą odgrywały taką samą jak mężczyźni rolę na wszystkich poziomach podejmowania decyzji w świątyni. - Musimy dać kobietom mikrofon. One potrafią mówić za siebie - zapewnia.

Al-Obaide liczy, że meczet zostanie otwarty w przyszłym roku.

Podobny meczet, w którym kobiety są traktowane na równi z mężczyznami, został otwarty w ubiegłym tygodniu w Berlinie. Z kolei w Kopenhadze od sierpnia 2016 roku istnieje meczet, w którym imamami mogą być kobiety.

Źródło: thelocal.no
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA