fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Żołnierze WOT będą pracowali z końmi

Fotorzepa, Michał Walczak
W tym roku w Wojskach Obrony Terytorialnej ruszy pilotażowy program szkolenia żołnierzy z umiejętności juczenia koni. Na początku w brygadzie lubelskiej.

Z informacji otrzymanej od ppłk. Marka Pietrzaka z Dowództwa WOT wynika, że pilotażowy program szkolenia ruszy w tym roku w brygadzie OT, która znajduje się w Lublinie. Szkolenie ma dotyczyć umiejętności juczenia koni. Zwierzęta juczne mają być wykorzystywane do transportu ciężkich towarów np. skrzynek z amunicją, w terenach trudno dostępnych  górskim, leśnym lub leśno - wodnym.

Dowództwo WOT zakłada bowiem, że niektóre kompanie będą posiadały swój unikalny charakter. I tak powstanie np. miejska kompania lekkiej piechoty, która będzie się szkoliła w działaniach na terenach zurbanizowanych, będzie też kompania „wodna" (działająca np. na Mazurach) – wyposażona w łodzie lub pontony, czy właśnie górska.

Jak napisaliśmy w „Rzeczpospolitej" WOT planuje też stworzyć zespoły w których znajdą się psy wykorzystywane do działań poszukiwawczych i ratunkowych (w pierwszej kolejności taki zespół powstanie na Śląsku). Żołnierze WOT będą ich przewodnikami. W czasie pokoju takie zespoły będą mogły uczestniczyć np. w poszukiwaniach osób zaginionych, a w czasie wojny zajmą się tropieniem dywersantów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA