fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Błaszczak likwiduje program Macierewicza. Nie będzie kolumn, będą ławki

MON
MON nie wybuduje kolumn, które upamiętnią 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Chce za to postawić nowoczesne ławki.

W poprzednim roku Antoni Macierewicz – jeszcze jako szef MON przedstawił koncepcję upamiętniania rocznicy odzyskania niepodległości. Chciał budować w całym kraju kolumny, które miały nawiązywać do dziesięciolecia niepodległości w 1928 roku. Wówczas w całym kraju powstawały pomniki, które przyjmowały często formę kolumn z orłem zrzucającym kajdany i zrywającym się do lotu.

MON zakładał, że do końca 2017 r. zostanie wyłoniony wzór projektu kolumny. Organizatorzy konkursu chcieli, by upamiętnienie składało się z podstawy z czterema tablicami pamiątkowymi, trzonu i głowicy – wzbijającego się do lotu orła w koronie z krzyżem. Projekt artystyczno-architektoniczny kolumny miał być udostępniony na licencji wszystkim zainteresowanym podmiotom, np. samorządom, organizacjom kombatanckim. Macierewicz planował przeznaczyć na ten projekt ok. 5 mln zł.

Chociaż na konkurs wpłynęło siedem projektów, żaden nie spełniał oczekiwań sądu konkursowego. Rzeczniczka MON płk Anna Pęzioł-Wójtowicz tłumaczyła wtedy na początku roku, że nie spełniły one wymagań „dotyczących przede wszystkim czytelności upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania niepodległości, głębi przekazu oraz atrakcyjności formy plastycznej". Zapewniała, że projekt będzie realizowany. Dzisiaj okazuje się, że tak się nie stanie.

Otóż Mariusz Błaszczak szef MON ogłosił w piątek konkurencyjny projekt budowy pomników – Ławek Niepodległości. - Ławki Niepodległości będą przypominać każdemu z nas o drodze naszego kraju ku niepodległości. W roku, w którym świętujemy stulecie niepodległej, jako priorytet postawiłem sobie stworzenie programu, który godnie, a zarazem nowocześnie uczci tę niezwykłą rocznicę – powiedział Błaszczak.

- Ławka Niepodległości ma mieć charakter nowoczesny i multimedialny. Zakładamy, że jeszcze w tym roku powstanie ich ponad 100 – mówił szef MON.

Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów kraju. Zgodnie z zapisami znajdującymi się w regulaminie konkursu, część regionalna będzie zawierała informacje historyczne obejmujące Szlak Legionowy, Szlak Hallerowski, Szlak Powstania Wielkopolskiego, Szlak Powstań Śląskich, Szlak Wojny 1920 r. oraz Polskie drogi do Niepodległości i Szlak biało-czerwonej szachownicy.

Te nietypowe pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi.

Minister Błaszczak zaznaczył, że program będzie realizowany przy współpracy z samorządami. Projekt pomnika - ławki zostanie wyłoniony w konkursie artystyczno-architektonicznym, który skierowany został do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Prace konkursowe można zgłaszać do 22 maja 2018 roku.

Po wyłonieniu najlepszego projektu, samorządy będą mogły uzyskać dofinansowanie do 80 proc. kosztów na ich budowę z MON. Inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawe, jak również kościelna osoba prawna - będą mogły uzyskać od MON bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA