fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Ministerstwo Obrony Narodowej ubiera kombatantów

Proponowany przez MON wzór munduru dla kobiet.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Ubierając weteranów walki o niepodległość, Ministerstwo Obrony sięga do tradycji II Rzeczypospolitej.

Resort obrony zdecydował, w jakie mundury ubierze kombatantów. Kurtka i płaszcz wykonane będą według umundurowania wzór 36 obowiązującego w II Rzeczypospolitej. Kilka dni temu Antoni Macierewicz projekt rozporządzenia w tej sprawie przedłożył rządowi.

Mundury dostaną kombatanci zaliczani do Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej. W tej grupie są m.in. Żołnierze Wyklęci, powstańcy warszawscy, żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

O opinię w tej sprawie poproszone zostały m.in. Urząd do spraw Kombatantów, Związek Powstańców Warszawskich oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Opracowanie nowego wzoru munduru związane jest z podpisaną kilka tygodni temu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacją ustawy o kombatantach. A resort nie ukrywa, że odwołuje się do tradycji II RP. W 1919 r. władze zdecydowały o jednolitym mundurze dla żyjących powstańców styczniowych.

Z przygotowanego przez MON projektu rozporządzenia wynika, że państwo zapłaci za ubranie kombatantów. Wartość części składowych munduru została oszacowana na 3,8 tys. zł.

Według wyliczeń resortu obecnie do Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej należy 8615 osób, ale MON szacuje, że o mundur wystąpi ok. 3 tys. Wydatki na pokrycie kosztów związanych z wydawaniem ubiorów mundurowych poniesie budżet państwa z części będącej w dyspozycji ministra obrony narodowej.

Przyznanie weteranom prawa do otrzymania i noszenia ubioru mundurowego wraz z oznakami stopni wojskowych ma być wyrazem uznania dla ich niezłomnej postawy i zasług w walce o niepodległość Polski.

Zgodnie z przepisami każdy członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej będzie mógł jednorazowo bezpłatnie otrzymać mundur na własność i nosić go w określonych sytuacjach (np. przy okazji uroczystości państwowych czy religijnych).

Wniosek o wydanie munduru członek Korpusu musi złożyć do wojskowego komendanta uzupełnień.

Przypomnijmy, że MON przygotowuje też wzór mundurów dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Z wstępnych zapowiedzi przedstawicieli resortu wynika, że mundur galowy ma nawiązywać do tradycji Żołnierzy Wyklętych. W czasie ubiegłorocznej przysięgi kandydatów na oficerów WOT wystąpili oni w polowych rogatywkach.

Zmieni się też m.in. wzór nieśmiertelnika. Rozwiązanie proponowane przez MON nawiązuje do polskiego przedwojennego znaku tożsamości – wzór 31. Na nieśmiertelniku znajdzie się m.in. informacja o wyznawanej przez żołnierza religii. 

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.kozubal@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA