Będą kolejki na granicach i lotniskach

Będą drobiazgowe kontrole na granicach i lotniskach oraz bardziej rygorystyczne i skrupulatne egzekwowanie przepisów w codziennych sytuacjach. Jak wynika z pisma Federacji Związku Zawodowych Służb Mundurowych, do którego dotarł Onet, policjanci, strażacy, celnicy, strażnicy graniczni i więzienni, zamierzają zaostrzyć swój protest. Będą wprowadzać elementy tzw. strajku włoskiego. Planują także zorganizowanie wielkiej manifestacji w Warszawie.

Publikacja: 18.08.2018 15:01

Będą kolejki na granicach i lotniskach

Foto: Fotorzepa, Łukasz Solski

Przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych spotkali się w czwartek, 16 sierpnia. Wspólnie ustalili, że zaostrzają prowadzone od kilku tygodni działania, mające doprowadzić m.in. do podwyższenia pensji funkcjonariuszom służb mundurowych i poprawy warunków ich pracy - pisze Onet.

 

 

 

 

Ostrzegają lotniska, przewoźników i ministerstwa

"Przedstawiciele poszczególnych central związkowych zrzeszonych w Federacji postanowili przejść do kolejnego etapu prowadzonej akcji protestacyjnej tj. wprowadzenia elementów tzw. strajku włoskiego. Powodem takiej decyzji jest niezrozumiały dla strony związkowej brak porozumienia w sprawie postulatów złożonych stronie ministerialnej, choć jak dotąd obie strony zapewniają chęć zawarcia porozumienia, toczą się też nadal negocjacje, które nie przybliżają do oczekiwanego rozwiązania" - czytamy w piśmie, do którego dotarliśmy.

"W związku z tym przedstawiciele związków zawodowych Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej, Straży Granicznej oraz Policji zadecydowali, że wszystkie organizacje wchodzące w skład Federacji przejdą w fazę protestu włoskiego, dostosowując jego elementy do charakteru zadań realizowanych przez poszczególne służby. Szczególnie uciążliwy okazać się może protest funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej. Z uwagi na utrudnienia, mogące wystąpić w ruchu międzynarodowym, Federacja postanowiła skierować specjalne ostrzeżenie do wszystkich zainteresowanych podmiotów, w tym do zarządów portów lotniczych, zrzeszeń przewoźników, a także Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej" - piszą przedstawiciele służb.

Poza tym mundurowi postanowili szukać pomocy u szefa rządu. Jak podkreślają, w związku z tym, że przedstawiciele zespołu negocjacyjnego reprezentujący MSWiA często zasłaniają się tym, iż nie mogą podjąć decyzji w jakimś zakresie, gdyż są to kompetencje Prezesa Rady Ministrów, Federacja postanowiła zwrócić się bezpośrednio do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o wyznaczenie pilnego spotkania.

Będzie manifestacja w Warszawie

"Na posiedzeniu Komitetu zapadły również decyzje w sprawie przygotowań do przeprowadzenia na przełomie września i października wspólnej manifestacji w Warszawie. Członkowie Federacji po raz kolejny zadeklarowali, że podpisanie porozumienia zakończy działania protestacyjne związków zawodowych służb mundurowych" - czytamy w piśmie podpisanym przez szefa NSZZ Policjantów i przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych Rafała Jankowskiego.

Na czym mają dokładnie polegać nowe działania strajkowe? - Policjanci będą bardziej rygorystycznie podchodzić do zarządzeń i przepisów. W żaden sposób nie ucierpi na tym bezpieczeństwo obywateli, będziemy się starali, by tego nie odczuwali, ale na pewno znajdzie to odzwierciedlenie w miernikach i statystykach w naszej pracy. Niektóre czynności będą po prostu wykonywane dłużej - mówi Onetowi Jankowski. - To efekt opieszałości MSWiA w negocjacjach z nami. Wciąż nie ma bowiem konkretów i nie widzimy dążenia do spełnienia naszych postulatów – dodaje.

Strajk włoski szczególnie uciążliwy może się okazać na granicach i lotniskach. - Podjęliśmy decyzję o przygotowaniu do protestu, polegającego na skrupulatnej i drobiazgowej kontroli środków transportu oraz dokumentów uprawniających do przekraczania granic. To może spowodować wydłużenie czasu tych kontroli. Termin rozpoczęcia tego rodzaju strajku uzależniamy od efektów rozmów z MSWiA. Na razie nie przyniosły one żadnych skutków – mówi nam z kolei Marcin Kolasa, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Podobne działania zaplanowali funkcjonariusze służby celnej. Bardziej rygorystycznie zamierzają podchodzić do przepisów także strażnicy więzienni. To może spowodować np. że konwój z przestępcami później dotrze do sądu, co może z kolei spowodować, że sprawa spadnie z wokandy i wydłuży się przebieg procesu. Elementy strajku włoskiego wprowadzą do swoich działań także strażacy. Wszystkie służby podkreślają, że ich działania w żaden sposób nie zagrożą bezpieczeństwu obywateli.

Protest trwa już ponad miesiąc

Przypomnijmy, jako pierwsi protest rozpoczęli policjanci. Trwa on od 10 lipca i do tej pory polegał m.in. na tym, że funkcjonariusze przy drobnych wykroczeniach, np. drogowych, odstępowali od mandatu, stosując tylko pouczenia. Tydzień później do protestu dołączyli strażacy, strażnicy graniczni i więzienni oraz funkcjonariusze służb celno-skarbowych.

Związkowcy z tych służb początkowo domagali się m.in. podwyżek pensji, odmrożenia waloryzacji pensji i przywrócenie poprzednich zasad emerytalnych, w tym pierwszego progu emerytalnego po 15 latach służby. Później złagodzili nieco swoje stanowisko – zgadzają się m.in. na pozostawienie 25-letniego okresu służby, ale chcą, by zniknął zapis o wieku (55 lat), od którego mają przechodzić na emeryturę. Negocjacje trwają, ale na razie nie ma porozumienia.

Warto też przypomnieć, że od 16 sierpnia policyjni związkowcy, w ramach akcji protestacyjnej, prowadzą kampanię, która ma promować bezpieczeństwo w ruchu drogowym i podnoszącą zaufanie społeczne do ich formacji. Może się do niej przyłączyć każdy kierowca, który otrzyma specjalną naklejkę na pojazd, np. gdy w trakcie kontroli drogowej otrzyma pouczenie zamiast mandatu.

- Osoba poruszająca się pojazdem oznakowanym taką naklejką będzie mogła liczyć na wyrozumiałość podczas kontroli drogowej. Co ważne, na taką wyrozumiałość z całą pewnością nie będą mogli liczyć piraci drogowi ani kierowcy notorycznie łamiący przepisy – tłumaczą funkcjonariusze z NSZZ Policjantów.

Związkowcy oceniają, że dzięki tej kampanii, nawet przy obniżeniu represyjności, bezpieczeństwo na drogach będzie się poprawiać. - Chodzi o to, żeby w świadomości uczestników kampanii utrwaliło się przekonanie, że policjant zatrzymujący kogoś do kontroli, to osoba, po której będzie się można spodziewać pomocy i porady, a nie osoba, której należy się obawiać ze względu na grożący mandat. Ma to przypomnieć społeczeństwu, że policjanci są głównie po to, żeby służyć tzn. pomagać i chronić, a represja jest tym wyjątkowym środkiem, po który sięga się wtedy, kiedy wszystkie inne metody okazują się bezskuteczne. - tłumaczą związkowcy.

MSWiA: dalsza poprawa warunków służby to wspólny cel

MSWiA zapewnia, że dialog ze związkowcami służb mundurowych trwają. Jedno z ostatnich spotkań odbyło się 31 lipca. Ze związkowcami spotkał się Edward Zaremba, powołany przez szefa MSWiA pełnomocnik ds. kontaktów ze związkami zawodowymi.

"Omówiono postulaty służb związane m.in. z uposażeniem funkcjonariuszy. Wcześniej minister Joachim Brudziński podczas rozmowy z przedstawicielem związkowców podkreślił, że wspólnym celem MSWiA i strony społecznej jest dalsza poprawa warunków służby funkcjonariuszy" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej resortu.

"Jednocześnie szef MSWiA zaznaczył, że resorowi zależy na głosie strony związkowej. Jednak wszelkie próby upolitycznienia kwestii związanych z akcją protestacyjną nie służą otwartemu dialogowi. - Nowoczesne, sprawne służby i godnie wynagradzani funkcjonariusze to podstawa dla zapewnienia bezpieczeństwa. A to właśnie bezpieczeństwo obywateli jest wartością nadrzędną i nie ma barw politycznych – powiedział minister Joachim Brudziński" - czytamy na stronie MSWiA.

Negocjacje trwają. Na razie nie ma porozumienia.

Przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych spotkali się w czwartek, 16 sierpnia. Wspólnie ustalili, że zaostrzają prowadzone od kilku tygodni działania, mające doprowadzić m.in. do podwyższenia pensji funkcjonariuszom służb mundurowych i poprawy warunków ich pracy - pisze Onet.

Ostrzegają lotniska, przewoźników i ministerstwa

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Służby
Rosjanie planowali zamach na Zełenskiego w Polsce? Polak z zarzutami
Służby
Dymisje w Służbie Ochrony Państwa. Decyzję podjął minister Marcin Kierwiński
Służby
Akcja ABW w sprawie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Oskarżony obywatel RP
Służby
Ministerialna kontrola w Służbie Ochrony Państwa. Wyniki niejawne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Służby
Cała prawda o Pegasusie. Jak działał, jakich materiałów dostarczał, kogo podsłuchiwano?