fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Polska wzmacnia swoje misje zagraniczne

PAP, Radek Pietruszka
W przyszłym roku nasi żołnierze rozpoczną służbę w południowych Włoszech, wzmocnione zostaną też misje w Afganistanie i Iraku.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w czwartek polski kontyngent wojskowy, który znajduje się w bazie lotniczej al-Dżabir w południowym Kuwejcie. Prezydent spotkał się z żołnierzami, uczestniczył w wojskowej wigilii.

W Kuwejcie stacjonuje teraz 150 żołnierzy oraz pracowników wojska z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Piloci uczestniczą w misji Operation Inherent Resolve. Prowadzą rozpoznanie lotnicze na rzecz sił międzynarodowych koalicji skierowanych przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w przestrzeni powietrznej Iraku i nad terenem kontrolowanym przez ISIS.

Na początku tego tygodnia żołnierzy stacjonujących w Afganistanie odwiedził zaś minister obrony Antoni Macierewicz. W skład polskiego kontyngentu wchodzą tam żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Prawdopodobnie w przyszłym roku zwiększy się liczba Polaków w tym kraju (być może po raz pierwszy na misję wyjedzie też kilku specjalistów z Wojsk Obrony Terytorialnej). Amerykanie chcą, abyśmy zwiększyli kontyngent wojskowy o 70 ekspertów, np. instruktorów wojsk pancernych oraz sił specjalnych i żandarmerii. Teraz w Afganistanie jest 230 Polaków rozproszonych w ośmiu bazach.

Wszystko wskazuje na to, że nasi żołnierze rozpoczną w przyszłym roku służbę w południowych Włoszech w ramach misji UE. W skład polskiego kontyngentu wejdzie samolot obserwacyjny Bryza – zadaniem pilotów będzie przeszukiwanie Morza Śródziemnego w poszukiwaniu łodzi z nielegalnymi imigrantami. Polska wzmocni też zaangażowanie w Iraku.

Obecnie nasi żołnierze służą też w Kosowie oraz Bośni i Hercegowinie, a w ramach misji NATO na Łotwie i w Rumunii. W sumie za granicą jest ok. 1300 polskich żołnierzy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA