fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

IPN złożył wniosek o uchylenie immunitetu sędziego SN ws. zbrodni komunistycznej

Togi sędziowskie
Fotorzepa/MarianZubrzycki, Twitter/IPN
Uchylenia immunitetu sędziemu Józefowi I. domagają sie prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej. Śledczy złożyli wniosek do Sądu Najwyższego w tej sprawie.

Prowadzone przez IPN od października 2018 r. śledztwo wykazało, że były sędzia Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego, a obecnie sędzia Sądu Najwyższego mógł dopuścić się zbrodni komunistycznej.

Chodzi o bezprawne pozbawienie wolności Leszka W. robotnika i działacza demokratycznej opozycji PRL wyrokiem z października 1982 r. 21-letek został skazany na trzy lata pozbawienia wolności za wykonywanie i kolportowanie ulotek wymierzonych w ówczesne władze. Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego uznał, działacza za winnego publicznego wyszydzania Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej poprzez kolportaż ulotek, które nawoływały do zamieszek i strajków. śledczy IPN podkreślają, że wyrok został wydany bezprawnie zwłaszcza, że w myśl ówczesnych przepisów kodeksu karnego i dekretu o stanie wojennym działania oskarżonego nie można było zakwalifikować jako przestępstwa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA