fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Nowi sędziowie SN krytykują decyzję prezesa Zabłockiego

Fotorzepa, Danuta Matłoch
Sędziowie nowej izb Sądu Najwyższego - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - wydali stanowisko dotyczące funkcjonowania SN.

Stanowisko dotyczy odsunięcia niektórych nowo powołanych sędziów od orzekania.

- Z głębokim niepokojem odbieramy podważanie skuteczności powołania przez Prezydenta RP sędziów Sądu Najwyższego. (...) Niedopuszczalne jest podawanie w wątpliwość votum sędziowskiego, którego źródłem jest akt nominacji przez Głowę Państwa, rozstrzygnięciami o czysto technicznym charakterze, niemającymi nie tylko istotnego waloru procesowego, ale niebędącymi w ogóle orzeczeniami sądowymi - piszą sędziowie. - Ingerowanie tego rodzaju zarządzeniem w kwestię fundamentalną dla ustroju sądów nie powinno mieć miejsca - dodają.

Sędziowie apelują do wszystkich kwestionujących skuteczność powołania sędziów o umiar i rozwagę. - Takie wypowiedzi i działania nie tylko godzą w autorytet Sądu Najwyższego, ale prowadzić mogą do nieobliczalnych skutków dla całego wymiaru sprawiedliwości. Są niezwykle groźne dla fundamentów państwa prawnego, opierającego się na podziale władz, niezależności sądów i niezawisłości sędziów - zaznaczają.

Stanowisko podpisało czternastu nowych sędziów SN.

Przypomnijmy, iż 5 listopada Prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną - Stanisław Zabłocki - wydał zarządzenie, którym zdjęto z wokandy sprawy wyznaczone na posiedzenia w listopadzie i grudniu do rozpoznania przez Wojciecha Sycha oraz wstrzymano wyznaczanie Wojciecha Sycha do składów orzekających w Izbie Karnej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA