fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Stan niezależnego sądownictwa w Polsce z perspektywy sędziów - raport Iustitii

Fotorzepa, Robert Gardziński
15 proc. sędziów spotkało się już z bezpośrednimi naciskami politycznymi, a 90 proc. uważa, że praworządność jest zagrożona - wynika z raportu o stanie sądownictwa w Polsce, który "Iustitia" przygotowała na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego wśród sędziów.

Badanie zostało przeprowadzone w lipcu 2018 r. Miało ono postać dobrowolnej i anonimowej ankiety przeprowadzonej on-line. Wzięło w nim udział 330 sędziów z całej Polski.

Czytaj też:

Czy są polityczne naciski na sędziów? - ankieta "Rzeczpospolitej"

Czego obawiają się sędziowie, czyli o nastrojach w środowisku sędziowskim - ankieta "Rzeczpospolitej"

Wyniki nie napawają optymizmem.

- Kto jeszcze miał wątpliwości co dzieje się w polskim wymiarze sprawiedliwości, po przeczytaniu tych badań nie powinien już ich mieć - mówi sędzia Krystian Markiewicz, prezes "Iustitii" - To są opinie sędziów z całej Polski pracujących na co dzień w sądach powszechnych i podejmujących wyroki w imieniu RP. Naciski polityczne, upolitycznienie nowo mianowanych prezesów oraz instytucji, jak KRS, czy Trybunał Konstytucyjny to zatrważające wyniki badań - dodał.

Zaledwie 3 proc. sędziów uznaje, że instytucje po reformach rządu PIS są mniej zależne od wpływów politycznych. Około 90 proc. uważa KRS, Trybunał Konstytucyjny oraz sądownictwo za bardziej upolitycznione niż wcześniej. 80  proc. respondentów uznaje Trybunał Konstytucyjny za organ nietransparentny, mocno zaangażowany w działalność polityczną, a co za tym idzie nie wypełniającego swojego zadania jako strażnika konstytucji.

- Należy przy tym pamiętać, iż w każdej sprawie, w której Trybunał ma orzekać skład sędziowski ustalany jest przez Prezesa, który go w wielu sprawach zmieniał, by w określonej sprawie orzekali konkretni sędziowie, czyli osoby wybrane przez polityków - zaznaczają autorzy raportu.

Około 30 proc. sędziów słyszała o naciskach politycznych w swoim środowisku, a aż 15 proc. sama tego doświadczyła.

- Oznacza to, że obserwuje się już próby nacisku na wydanie konkretnego wyroku zgodnego z oczekiwaniami politycznymi obecnie rządzących. To pokazuje jak obecna władza zainteresowana jest uzyskiwaniem korzystnych dla siebie orzeczeń sądowych wszelkimi sposobami. Ujawnia jednocześnie, iż głoszone przez władzę ustawodawczą i wykonawczą hasła poprawy efektywności sądownictwa nie są prawdziwą przyczyną reformy - wskazuje "Iustitia".

64 proc. badanych sędziów przyznała, że w ostatnim czasie nastąpiła zmiana prezesa sądu, w którym pracuje, z czego jedynie w nieco ponad 12 proc.  darzy go większym zaufaniem niż poprzedniego, a 45 proc. sędziów ufało bardziej poprzednikowi. Według "Iustitii"  prawdopodobnie  jest to skutek powołania przez Ministra Sprawiedliwości prezesów bez jakichkolwiek konsultacji ze środowiskiem sędziowskim.

Negatywnie oceniono również zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa, ponad 80  proc. respondentów bardzo nisko oceniło wypełnianie przez ten organ standardów demokratycznego państwa prawa i jego apolityczność, a ponadto współpracę ze środowiskiem sędziowskim. Ponad 60  proc. badanych bardzo nisko oceniło kompetencję członków KRS i transparentność jej działania.

Dodatkowo w raporcie opisanych zostało kilkanaście konkretnych przypadków szykan, gróźb postępowań dyscyplinarnych czy innych form wpływania przez polityków na sędziów z całej Polski.

- Stowarzyszenie Iustitia będzie zawsze wspierać wszystkich sędziów, którzy stoją na straży praworządności we wszelki możliwy sposób, w tym również prawny. Zamierzamy również na bieżąco monitorować i nagłaśniać wszelkie przypadki prób nacisków politycznych. Wygląda na to, że musimy wypełniać zadania, które powinny należeć do Krajowej Rady Sądownictwa. Jako stowarzyszenia, nasze możliwości obrony przed politykami są ograniczone, albowiem to oni dysponują resortami siłowymi, pieniędzmi oraz mediami. Nam pozostaje liczyć na mądrość i wsparcie obywateli, którzy finalnie też stają się ofiarami tych działań. Apelujemy zatem do społeczeństwa o wspierania sędziów i niezależności sądów – podsumował prezes „Iustitii” Krystian Markiewicz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA