fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Igor Tuleya pojawi się w piątek sądzie mimo odsunięcia od czynności zawodowych

Sędzia Igor Tuleya
Sędzia Igor Tuleya
Paweł Rochowicz
Sędzia Igor Tuleya zapowiedział, że mimo odsunięcia go od czynności zawodowych w piątek także pojawi się w pracy. - Nadal czuję się sędzią - powiedział w czwartkowym programie "Fakty po faktach" stacji TVN24.

Sędzia przewiduje, że piątkowa sesja, w której miał uczestniczyć prawdopodobnie tak, jak dzisiejsza zostanie ściągnięta z wokandy.

Tuleya po raz kolejny wyjaśnił, że nie uznaje orzeczenia tzw. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, bo nie jest to jego zdaniem niezależny sąd.

W rozmowie z TVN24 zwrócił uwagę, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poddaję w wątpliwość działalność Izby Dyscyplinarnej SN, polegającej na dyscyplinowaniu sędziów.

- Jeśli są watpliwości i TSUE zawiesił przepisy, to jest jasne, że osoby te nie powinny zajmować się odpowiedzialnością karną sędziów - powiedział sędzia Igor Tuleya.

Sędzia jednocześnie wyraził ubolewanie nad zbyt zachowawczym działaniem unijnych instytucji ws. praworządności w Polsce.

- Dewastacja wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest dewastacją praworządności w Europie - wyjaśnił.

Izba Dyscyplinarna uchyliła w środę immunitet warszawskiemu sędziemu Igorowi Tulei. Zawiesiła go też w czynnościach służbowych i obniżyła wynagrodzenie o 25 proc. Sprawa toczyła się na skutek zażalenia prokuratury na postanowienie o nieuchyleniu sędziemu immunitetu.

Przypomnijmy, iż sprawę sędziego Tulei prowadzi specjalny wydział w Prokuraturze Krajowej utworzony przez PiS do prowadzenia spraw m.in. prokuratorów i sędziów. To właśnie on zamierza postawić Tulei zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień 18 grudnia 2017 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Źródło: TVN24.pl, rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA