fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Zarzuty dla 14 sędziów. Iustitia: wadliwe działania rzecznika dyscyplinarnego

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Forum Współpracy Sędziów nie jest stowarzyszeniem ani zrzeszeniem - wskazano w stanowisku "Iustitii".

Przypomnijmy, iż 5 sędziów sądów apelacyjnych, 5 sędziów sądów okręgowych i 4 sędziów sądów rejonowych zostało obwinionych przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sędziów o zatajenie w oświadczeniach przynależności do "Forum Współpracy Sędziów".

Każdy sędzia ma obowiązek złożyć publiczne oświadczenie o przynależności do zrzeszeń, w tym stowarzyszeń. Tego obowiązku nie wypełnili członkowie "Forum Współpracy Sędziów", zatajając fakt swojej przynależności do tego zrzeszenia. Przeciwko 14 z nich wszcząłem dziś post. dyscyplinarne - poinformował w środę na Twitterze sędzia Przemysław Radzik.

Zdaniem zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, wbrew obowiązkowi wynikającemu z przepisów, sędziowie odmówili podania w oświadczeniach danych i informacji dotyczących ich przynależności do zrzeszeń i stowarzyszeń, zatajając fakt członkostwa w zrzeszeniu Forum Współpracy Sędziów i w jego organie o nazwie Stałe Prezydium oraz zataili okres członkostwa w tych strukturach.

- Przez to dopuścili się również uchybienia godności urzędu poprzez nierespektowanie ustawowych obowiązków postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim,zwłaszcza obowiązku stania na straży prawa i kierowania się zasadami godności i uczciwości w służbie i poza nią, to jest zachowań przynoszących ujmę godności sędziego i naruszających zasady etyki zawodowej - uważa sędzia Radzik.

Stanowisko w tej sprawie wydał w czwartek zarząd Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia". Jego zdaniem działania zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów są "oczywiście wadliwe", bowiem jak wskazano "Forum Współpracy Sędziów nie jest stowarzyszeniem ani zrzeszeniem".

- Podjęte przez Przemysława Wiktora Radzika czynności mają charakter represji wymierzonej w przedstawicieli ogółu środowiska sędziowskiego. Mogą stanowić występek przekroczenia uprawnień - przekonuje "Iustitia".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA