fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Apel do nowych sędziów Sądu Najwyższego o wstrzymanie się od orzekania

Fotolia.com
Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego zaapelował do osób, które zostały wybrane na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego w 2018 r., by w związku z poważnymi wątpliwościami dotyczącymi prawidłowości ich wyboru, wstrzymały się od działalności orzeczniczej.

W wydanym stanowisku Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego wskazuje, że z niepokojem obserwuje "podejmowane obecnie próby destabilizowania funkcjonowania Sądu Najwyższego". Zdaniem Zespołu taki charakter ma postanowienie prof. Kamila Zaradkiewicza z 1 lipca, w którym wstąpił do Trybunału Konstytucyjnego z szeregiem pytań prawnych co do skuteczności powołań przez Krajową Radę Sądownictwa sędziów SN w okresie od 14 lutego 2000 r. do 6 marca 2018 r.

Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego zaapelował do osób, które zostały wybrane na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego w 2018 r., by w związku z poważnymi wątpliwościami dotyczącymi prawidłowości ich wyboru, wstrzymały się od działalności orzeczniczej do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz przez Naczelny Sąd Administracyjny, przed którym w dalszym ciągu zawisłe są sprawy odwołań od uchwał powołujących te osoby na stanowiska sędziów w Sądzie Najwyższym.

- W szczególności apelujemy o powstrzymanie się od wątpliwych merytorycznie, a zwłaszcza motywowanych politycznie, działań, które – poprzez próbę zakwestionowania dwóch dekad działalności Krajowej Rady Sądownictwa i skuteczności powoływania w tym czasie sędziów – przyniosłyby katastrofalne skutki dla stabilności systemu prawnego, pewności obrotu oraz ochrony praw i wolności człowieka i obywatela - napisano w stanowisku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA