fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Członek KRS popiera znajomych w staraniach o stanowisko sędziego

Sędzia Maciej Nawacki z KRS zagłosował "za" kandydaturą Grzegorza Michalskiego na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Nidzicy. Szkopuł w tym, że Nawacki jest adiunktem w katedrze na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, a Michalski doktorantem, czyli jego podwładnym. W takiej sytuacji sędzia powinien wyłączyć się z głosowania - informuje onet.pl.

W rozmowie z Onetem zachowanie Nawackiego krytykuje przewodniczący KRS, sędzia Leszek Mazur.

Grzegorz Michalski to kolejna już osoba z tej samej Katedry Prawnej Ochrony Państwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, która w ostatnim czasie zostaje sędzią.

W styczniu na stanowisko w Sądzie Rejonowym w Szczytnie KRS rekomendowała przełożonego Nawackiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Także wtedy, gdy Rada głosowała ws. dr hab. Przemysława Palki, sędzia Nawacki - jego podwładny - podniósł rękę na "tak".

- W mojej ocenie w obu przypadkach sędzia Nawacki powinien wyłączyć się z głosowania. To, że tego nie zrobił, jest nieetyczne - mówi Onetowi szef KRS sędzia Leszek Mazur.

Czworo kandydatów i dwa wolne etaty sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Nidzicy w Warmińsko-Mazurskiem - tak sytuacja wyglądała w marcu, gdy Krajowa Rada Sądownictwa przystąpiła do oceniania kandydatów do awansu.

Wśród startujących była wieloletnia referendarz sądowa, starsza asystent sędziego, była prokurator a obecnie adwokat z wieloletnim stażem oraz referendarz sądowy, który równolegle robi doktorat na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. To Grzegorz Michalski, doktorant w Katedrze Prawnej Ochrony Państwa, w której adiunktem jest Maciej Nawacki - członek nowej KRS oraz prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Akceptację KRS uzyskały dwie osoby - wśród nich Michalski, który w tę środę został powołany przez prezydenta do pełnienia funkcji sędziego SR w Nidzicy. Podczas marcowego głosowania w KRS otrzymał 15 głosów "za". Wśród popierających tę kandydaturę był Maciej Nawacki, który jest bezpośrednim przełożonym doktoranta Michalskiego w Katedrze Prawnej Ochrony Państwa na UWM. Nie wyłączył się z głosowania, choć art. 41 kodeksu postępowania karnego wprost stanowi, że "sędzia ulega wyłączeniu, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie".

W identyczny sposób - czyli nie wyłączając się z głosowania i popierając konkretną kandydaturę - sędzia Nawacki zachował się w styczniu, gdy KRS oceniała szanse na awans i na pełnienie stanowiska sędziego przez dr hab. Przemysława Palkę. Tak się złożyło, że to szef Nawackiego w Katedrze Prawnej Ochrony Państwa na UWM. Dr hab. Palka - także dzięki poparciu sędziego Nawackiego - pełni już obowiązki w Sądzie Rejonowym w Szczytnie.

Czytaj więcej na onet.pl

Źródło: onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA