fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Immunitet sędziego Iwulskiego: kolejne posiedzenie odroczone

Sędzia Józef Iwulski
PAP/Rafał Guz
Izba Dyscyplinarna odroczyła co najmniej do poniedziałku posiedzenie w sprawie uchylenia immunitetu prezesowi Izby Pracy Sądu Najwyższego, sędziemu Józefowi Iwulskiemu - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Powodem odroczenia posiedzenia są wnioski o wyłączenie ze składu sędziowskiego  Małgorzaty Bednarek oraz Jarosława Dusia.

O uchylenie immunitetu sędziemu SN wystąpił krakowski IPN. Chce postawić sędziemu Iwulskiemu zarzut bezprawnego skazania z jego udziałem opozycjonisty, którego Sąd Najwyższy później uniewinnił w maju 1992 r. Zdaniem prokuratorów IPN zebrane dowody wskazują, że bezprawne skazanie Leszka W. na surową karę miało wyłącznie cel odstraszający i wpisywało się w represyjną politykę władz PRL wobec działaczy demokratycznej opozycji. Wyrok był aktem państwowego bezprawia, dlatego sędziowie, którzy go wydali, nie mogą korzystać z ochrony za orzekanie w ramach ich obowiązków.

Czytaj także:

Prezes Iwulski od początku wyjaśniał, że w okresie stanu wojennego został skierowany na kilka miesięcy do sądu wojskowego podczas obowiązkowej służby wojskowej. W jego obronie wystąpiło przed kilkoma dniami zgromadzenie sędziów Izby Pracy SN, wskazując, że w czasie wieloletniej służby sędziowskiej sędzia Iwulski zawsze był wierny standardom niezależności i niezawisłości w pełnieniu obowiązków sędziego. Wyrazili ponadto stanowisko w uchwale, że status i sposób procedowania Izby Dyscyplinarnej SN w sprawach immunitetowych sędziów nie gwarantuje uczestnikom takiego postępowania dostępu do niezależnego i bezstronnego sądu.

Kadencja prezesa Iwulskiego upływa z końcem sierpnia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA