fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Timmermans o praworządności: Polacy bardziej ufają UE niż własnemu rządowi

Frans Timmermans
Fotorzepa, Robert Gardziński
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział w wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ZDF, że Polacy bardziej ufają UE niż własnemu rządowi.

„Mówiono mi, daj spokój z Polską, doprowadzisz do Polexitu, Polacy zwrócą się przeciwko Unii. Jest wręcz odwrotnie: polskie społeczeństwo ma dziś większe zaufanie do Unii Europejskiej niż do własnego rządu" – powiedział Timmermans w niedzielę wieczorem wywiadzie dla drugiego programu niemieckiej telewizji publicznej ZDF.

Czytaj także: Coraz mniej Polaków wierzy w niezależność sądów

„Uważam, że musimy prezentować jasne stanowisko. Są traktaty, których należy przestrzegać. Musimy zatroszczyć się o to, by wszyscy obywatele w Europie mieli takie same prawa. Musimy rozmawiać z tymi rządami bez owijania w bawełnę" – mówił kandydat europejskich Socjalistów i Demokratów na szefa KE.

Timmermans powiedział, że nie wszystkie rządy narodowe wspierają działania zmierzające do obrony praworządności. „Istnieją jednak państwa, które ze strachu przed reakcją boją się krytykowania innych" – zauważył.

Nie kopiować populistów

Odnosząc się do tymczasowych wyników wyborów parlamentarnych w Hiszpanii, Timmermans powiedział, że można je uznać za ostrzeżenie dla tradycyjnych partii prawicowych w Europie. „Nie można odnieść sukcesu przejmując hasła skrajnej prawicy" – wyjaśnił. Dobry wynik Vox był jego zdaniem możliwy tylko dlatego, że partia konserwatywne PP przesunęła się na prawo. „Kto sądzi, że można pokonać radykałów kopiując ich, ten już przegrał. Przykładem jest Austria" – powiedział Timmermans.

W niedzielnych wyborach w Hiszpanii radykalnie prawicowa partia Vox zdobyła według pierwszych prognoz ponad 12 proc. głosów i po raz pierwszy wejdzie do parlamentu.

Na początku kwietnia KE wszczęła procedurę o naruszenie prawa przez Polskę. Zdaniem Brukseli system odpowiedzialności dyscyplinarnej podważa niezawisłość polskich sędziów. To kolejne postępowanie wobec Polski. Od grudnia 2017 roku toczy się postępowanie z art. 7 unijnego traktatu.

Źródło: DW
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA