fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Izba Dyscyplinarna nielegalna, nowi sędziowie do weryfikacji

Adobe Stock
Gdy będzie orzekać osoba powołana z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa, trzeba badać czy sąd jest właściwie obsadzony.

Uchwała 59 sędziów z trzech połączonych starych izb Sądu Najwyższego liczy się na przyszłość. W ten sposób SN uratował wydane dotąd wyroki. Nie dotyczy to jednak Izby Dyscyplinarnej. Tę w całości uznał za nielegalną.

SN wypowiedział się na wniosek I prezes Małgorzaty Gersdorf, która chciała rozstrzygnięcia, jaki status mają sędziowie powołani z udziałem obecnej KRS. Nie chodziło jednak o decyzję prezydenta, lecz o skład KRS powołanej częściowo przez polityków.

Nie powiodła się próba zablokowania posiedzenia przez wniosek marszałek Sejmu do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między SN a Sejmem oraz SN i prezydentem. Skutkowałoby to zawieszeniem postępowania przed SN (a także – gdyby uznać, że spór jest – przed Sejmem i w urzędzie prezydenta RP). Prof. Gersdorf odpowiedziała prezes TK Julii Przyłębskiej, że sporu nie ma, więc posiedzenie mogło się odbyć.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA