fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ścieżki kariery

Dobre studia to dobra praca

Fotorzepa, Robert Gardziński
Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego i Wydział Nauk Ekonomicznych UW tworzą pierwszą trójkę zestawienia, w którym w porównaniu z 2016 r. nastąpiło sporo przetasowań.

Uniwersytet Warszawski drugi rok z rzędu zdominował podium naszego rankingu wydziałów ekonomicznych, chociaż w nieco innym układzie niż przed rokiem. Liderem został ubiegłoroczny zdobywca drugiego miejsca – Wydział Zarządzania UW, który pod względem liczby studentów jest największym z 27 uczestników rankingu. Zwycięzca z 2016 r., czyli Wydział Nauk Ekonomicznych tej samej uczelni, tym razem musi się zadowolić trzecim miejscem.

Popłatne studia w Warszawie

Wprawdzie spośród laureatów na podium to WNE UW zdobył najwięcej punktów za potencjał naukowy i jakość nauczania (liderem tej kategorii jest Wydział Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie), lecz jego końcową punktację obniżył słabszy wynik w umiędzynarodowieniu i karierze absolwentów.

Bardzo dobry rezultat w jednej z najważniejszych kategorii naszego rankingu – kariera absolwentów – miał z kolei istotny wpływ na tegoroczne zwycięstwo Wydziału Zarządzania UW. Podobnie jak wysoka pozycja w kategorii umiędzynarodowienia wydziałów (nasz lider zajął tu drugie miejsce, tuż za Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego). Pomaga w tym prowadzenie studiów magisterskich w języku angielskim – oferowany na Wydziale Zarządzania UW kierunek International Business Program jest popularny wśród kandydatów z zagranicy.

Anglojęzyczne studia I i II stopnia na kierunku Business Management oferuje też wicelider tegorocznego rankingu, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, który w ten sposób chce przygotować studentów do pracy w międzynarodowych firmach. Wyjście w świat pozwoli absolwentom Wydziału Zarządzania UŁ na wzrost średnich zarobków, które na razie (2,54 tys. zł) nie należą do najwyższych.

Czołówkę tegorocznego zestawienia pod względem wysokości średniej płacy tworzą wydziały ekonomiczne z Warszawy, z Wydziałem Nauk Ekonomicznych UW na czele. Średnie wynagrodzenie jego absolwentów przekracza 4,2 tys. zł miesięcznie, a względny wskaźnik zarobków (0,96) oznacza, że nie ustępują one znacząco średniej w regionie, w którym mieszkają. Na drugim miejscu, ze średnią płacą sięgającą 3,99 tys. zł, uplasował się Wydział Zarządzania UW. Trzecie miejsce zajął Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej, który w całym rankingu ma 13. miejsce.

Najniższe średnie wynagrodzenia absolwentów – także względne – notują wydziały z końcówki zestawienia. Średnia płaca nie przekracza tam połowy zarobków absolwentów wydziałów z czołówki. Tylko 40 proc. stawki absolwentów Wydziału Nauk Ekonomicznych UW dostają absolwenci Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Ich średnie wynagrodzenie nie przekracza 1,7 tys. zł miesięcznie. W rezultacie radomski wydział, pomimo dobrego wyniku w jakości nauczania (ma jeden z wyższych wskaźników dostępności samodzielnych pracowników naukowych), zajął w rankingu odległe, 26. miejsce.

Z kolei lider zestawienia, Wydział Zarządzania UW, który pod względem średnich zarobków absolwentów ustępuje nieco siostrzanemu WNE UW, wykazał się znacznie krótszym od niego (o ponad miesiąc) okresem szukania etatowej pracy. Absolwenci zarządzania na UW zdobywają ją w ciągu 2,3 miesiąca od zakończenia studiów. To zdecydowanie powyżej średniej dla wszystkich kierunków z dziedziny nauk ekonomicznych, których absolwenci potrzebują średnio 2,7 miesiąca na znalezienie pierwszej pracy.

Walka o podium

Warto zwrócić uwagę, że konkurencja w czołówce obecnego rankingu jest dużo bardziej wyrównana niż przed rokiem, o miejscu decydują niewielkie, a niekiedy wręcz minimalne różnice punktowe. O ile w 2016 r. lidera od zdobywcy drugiego miejsca dzieliło niemal 11 pkt, o tyle teraz jest to tylko 2,5 pkt.

Jedynie pół punktu różnicy jest między trzecim na podium Wydziałem Nauk Ekonomicznych UW a Wydziałem Nauk Ekonomicznych SGGW, który m.in. dzięki dobrym wynikom w kategorii kariera absolwentów, zanotował w tym roku spektakularny awans (przed rokiem był 19.).

Znacząco poprawił też notowania tegoroczny wicelider rankingu, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, który w 2016 r. zajął ósme miejsce. Wydział szczyci się m.in kierunkiem finanse i rachunkowość, który jako pierwsze takie studia prowadzone w języku polskim zdobył akredytację Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), zwalniającą absolwentów z wybranych egzaminów w ramach kwalifikacji ACCA.

Na awans Wydziału Zarządzania UŁ w tegorocznym zestawieniu złożył się także dobry (drugi po Wydziale Nauk Ekonomicznych UW) wynik w kategorii potencjał naukowy oraz wysokie miejsce pod względem umiędzynarodowienia. W tej kategorii najlepiej wypadły studia w Gdańsku – najwięcej punktów zdobył Wydział Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, a w pierwszej trójce znalazł się Wydział Ekonomiczny tej samej uczelni.

Wyjaśnienie: Liczba w rubryce "średni czas szukania etatu" przez absolwentów jest średnią arytmetyczną. Natomiast liczba w rubryce "średnie zarobki" to średnia ważona. Różnica w prezentacji w tabeli nie ma wpływu na miejsce w rankingu i końcową punktację, która była obliczona po zważeniu danych. 

Laureaci rankingu „Rzeczpospolitej"

1. Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego

Kształci studentów do 1972 r., a obecnie jest to prawie 5,4 tys. osób na studiach I i II stopnia oraz ponad 130 doktorantów. To największy, a jednocześnie jeden z najbardziej obleganych wydziałów na całym UW. Zarówno na kierunek „Finanse, rachunkowość i ubezpieczenia", jak i na kierunek „Zarządzanie" przypada siedmiu chętnych na jedno miejsce. Na studiach II stopnia wydział oferuje kilkanaście specjalności, w tym przykładowo e-biznes, zarządzanie publiczne czy zarządzanie zmianą i technologiami. Prowadzi również bardzo różnorodne tematycznie studia podyplomowe (kilkadziesiąt specjalności).

Ofertę wydziału uzupełniają m.in. studia magisterskie w języku angielskim na kierunku International Business Program, który jest popularny wśród kandydatów z zagranicy. Wydział Zarządzania uczestniczy w realizacji międzynarodowego programu studiów Global MBA, w trakcie którego studenci studiują w czterech krajach: Chinach, Polsce, Niemczech oraz USA, a po ukończeniu programu otrzymują dwa dyplomy: amerykański i niemiecki.

Znani absolwenci wydziału to m.in. marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik czy prezes Cyfrowego Polsatu Tobias Solorz.

2. Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

To jedna z najprężniej działających jednostek UŁ. Wydział został powołany do życia w 1994 r. Liczba wszystkich studentów przekracza 4,1 tys. Oferta wydziału to 13 kierunków (w tym dwie grupy kierunków) i dwie specjalności na studiach I stopnia oraz sześć kierunków i 11 specjalności na studiach II stopnia. Największą popularnością podczas tegorocznej rekrutacji na studia stacjonarne cieszyły się logistyka (6,77 kandydata na jedno miejsce), marketing (5,99 kandydata na miejsce) i zarządzanie (5,02 kandydata), a na studia niestacjonarne – logistyka oraz grupa kierunków zarządzanie. Flagowe specjalizacje wydziału to rachunkowość, teoria organizacji, zarządzanie strategiczne, zarządzanie publiczne oraz wykorzystanie narzędzi doskonalenia procesów w łańcuchu dostaw. Wydział Zarządzania UŁ oferuje studia w języku angielskim, czego przykładem jest kierunek Business Management – studia I i II stopnia. Znani absolwenci to m.in. Konrad Pokutycki, prezes BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, czy prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów Krzysztof Burnos.

3. Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego

Na wydziale, który funkcjonuje od 1953 r., studiuje obecnie około 1560 osób oraz 79 doktorantów. Główny kierunek to Ekonomia, finanse, inwestycje i rachunkowość, informatyka i ekonometria (wybór specjalności następuje po pierwszym roku). To najbardziej oblegany kierunek na UW – podczas tegorocznej rekrutacji zapisało się na niego ponad 2600 osób, a limit miejsc wynosił 200 (13 osób na jedno miejsce). Jeszcze bardziej popularne są dosyć elitarne Międzykierunkowe Studia Ekonomiczno-Menedżerskie, które są jedną ze specjalności Wydziału Ekonomicznego. W tym roku na 75 miejsc chętnych było 1259 osób (17 osób na jedno miejsce). Tu studenci kształcą się jednocześnie na Wydziale Nauk Ekonomicznych oraz Wydziale Zarządzania. W trakcie studiów istnieje możliwość uzyskania dwóch dyplomów: na kierunku ekonomii i na kierunku zarządzania. Absolwentami wydziału są m.in. ekonomista Mateusz Szczurek, minister finansów w rządzie PO, czy Krzysztof Rybiński, obecnie rektor Kazachstańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA