fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Pożar katedry w Gorzowie. Były proboszcz skazany

Pożar katedry w Gorzowie Wlkp.
Stiopa [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
W Sądzie Rejonowym w Gorzowie zapadł wyrok w sprawie Zbigniewa S. Były proboszcz został uznany za winnego zarzutów związanych z pożarem katedry.

Do pożaru wieży katedralnej doszło w lipcu 2017 roku, w czasie obchodzonych w mieście Dni Gorzowa. Z ogniem, który wybuchł w momencie, gdy w kościele odbywała się msza, przez kilkanaście godzin walczyło kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej. Do ugaszenia pożaru potrzebny był ciężki sprzęt, w tym ogromne strażackie podnośniki.

W październiku 2017 roku prokuratura poinformowała, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Ogień pojawił się na piątym poziomie wieży, nad dzwonami, a następnie przeniósł się na wyższe kondygnacje.

Zdaniem prokuratury ksiądz Zbigniew S. i obecny proboszcz Zbigniew K. byli odpowiedzialni za wiele zaniedbań do jakich doszło w katedrze.

W świątyni nie przeprowadzono było przeglądu instalacji elektrycznej oraz nie działał system powiadamiania pożarowego. Nie opracowano także  procedur związanych z ewakuacją.

Były proboszcz przyznał się do winny i dobrowolnie poddał się karze. Wraz ze swoim obrońcą wnioskował o karę roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz 7 tys. zł grzywny.

Sędzia Magdalena Kowalczyk uznała, że były proboszcz Zbigniew S. jest winny i tym samym skazała księdza na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata - informuje portal gorzowianin.com. Proboszcz musi również zapłacić 7 tys. złotych grzywny.

Obecny proboszcz Zbigniew K. nie przyznał się do winy. Odmówił również składania zeznań. Pierwsza rozprawa w jego sprawie odbędzie się 22 październiku. Duchownemu grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: gorzowianin.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA