fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Departament Stanu USA: reformy powinny być przeprowadzone zgodnie z polską konstytucją

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Stany Zjednoczone zwracają uwagę na to, że reformy wymiaru sprawiedliwości powinny być przeprowadzone zgodnie z polską konstytucją i z poszanowaniem niezależności sądownictwa i rozdziału władz - brzmi komunikat Departamentu Stanu USA wystosowany w odpowiedzi na pytania dziennikarzy o polskiej reformie sądownictwa.

W oświadczeniu Departament Stanu USA podkreśla, że Polska jest dla tego kraju "ważnym sojusznikiem" oraz że decyzje demokratycznie wybranego rządu są szanowane.

Władze USA liczą na to, że Polska utrzyma "silne instytucje demokratyczne i gospodarcze", a także możliwości obronne.

Jak zauważa się w oświadczeniu, "reformy wymiaru sprawiedliwości powinny być przeprowadzone zgodnie z polską konstytucją i z poszanowaniem niezależności sądownictwa i rozdziału władz".

Oświadczenie Departamentu Stanu USA zostało przekazane już po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw o KRS i SN.

W połowie grudnia, po nałożeniu przez KRRiT kary 1,5 mln zł na TVN za relacjonowanie wydarzeń w Sejmie w grudniu 2016 roku, Departament Stanu przekazał oświadczenie, w którym wyraża "ogromne zaniepokojenie kierunkiem, w którym zdaje się zmierzać Polska".

 

 

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA