fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Doktor z UMCS chciał "strzelać do bydła". Jest reakcja uczelni

Fotorzepa/ Kuba Krzysiak
"Sformułowania użyte na portalach społecznościowych przez Pana Artura Góraka stanowią wyłącznie jego prywatną wypowiedź i nie licują z wykonywanym zawodem nauczyciela akademickiego" - napisała Katarzyna Kozielewicz, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w reakcji na kontrowersyjny wpis na Facebooku adiunkta z tej uczelni, komentujący protesty przeciw forsowanej przez PiS reformie sądownictwa.

Dyskusja w sprawie weta prezydenta odbyła się na profilu "Racjonalna Polska" na Facebooku. Autor postu podpisał zdjęcie prezydenta słowami: "Podczas, gdy w całym kraju trwają demonstracje, podczas, gdy ludzie, Naród protestuje pod Pałacem Prezydenckim, gość pełniący funkcję prezydenta Polski wyjeżdża do letniej rezydencji na Hel."

Wpis skomentował Artur Górak, dr hab z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. "Co za bzdury!" - napisał. Na pytanie innego internauty, czemu prezydent nie wyszedł do ludu, Górak odpisał: Jakiego ludu? Ja bym kazał strzelać do tego bydła".

Dowiedz się więcej » Naukowiec z UMCS o protestujących: Ja bym kazał strzelać do tego bydła

W oświadczeniu przesłanym "Rzeczpospolitej" rzeczniczka UMCS stwierdziła, że słowa dra Góraka stanowią "wyłącznie jego prywatną wypowiedź i nie licują z wykonywanym zawodem nauczyciela akademickiego".

"Nauczyciel akademicki jest zawodem zaufania publicznego. Osoby wykonujące ten zawód powinny przywiązywać szczególną wagę do swojego postępowania nie tylko w czasie wykonywania obowiązków służbowych, ale także w życiu prywatnym" - dodała rzeczniczka.

Wpis adiunkta stanowi zdaniem Katarzyny Kozielewicz "rażące przekroczenie granicy wolności słowa",  który "godzi także w obraz Uniwersytetu, jako miejsca debaty naukowej, wymiany poglądów z poszanowaniem każdej ze stron, a także kształcenia studentów zgodnie z ideałami humanizmu, tolerancji oraz poszanowania praw i godności człowieka".

Rzeczniczka zaznaczyła, że komentarze pracownika UMCS zostały przez władze rektorskie przyjęte z ubolewaniem. Zapewniła też, że dr hab. Artur Górak będzie poproszony o "niezwłoczne złożenie wyjaśnień". Od nich zależeć będą dalsze kroki ze strony władz uczelni.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA