fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Zabieg bariatryczny najcięższej kobiety na świecie

Eman Ahmed jest uważana za najcięższą kobietę świata.
materiały prasowe
Lekarze w Indiach przygotowują się do zabiegu bariatrycznego najcięższej kobiety na świecie. 36-letnia Egipcjanka waży ok. pół tony.

Eman Ahmed Abd El Aty poleci z Aleksandrii do Bombaju specjalnym wyczarterowynm samolotem. Ze względu na swój stan od 25 lat nie opuszczała domu. Obecnie zajmują się nią jej matka i siostra.

Operację polegającą na założeniu specjalnej opaski na żołądek lub częściowym ominięciu go przeprowadzi dr Muffazal Lakdawala. Jak informuje BBC, początkowo ambasada Indii w Kairze odmówiła przyznania kobiecie wizy, argumentując, że i tak nie będzie mogła polecieć do Indii. W szpitalu dr. Lakdawali w Indiach przebywał jednak akurat minister spraw zagranicznych tego kraju – oczekiwał na przeszczep nerki. Lekarz skontaktował się z nim, opisał sytuację, a polityk szybko przekonał podległych mu urzędników do wydania zgody na przyjazd pacjentki.

Z relacji najbliższych wynika, że Eman Ahmed ważyła przy narodzinach aż 5 kilogramów. Gdy miała 11 lat była już tak otyła, że nie mogła samodzielnie stać ani chodzić. Poruszała się pełzając.

Jej rodzina uważa, że cierpi na filariozę – chorobę wywoływaną przez pasożytnicze nicienie, a objawiającą się monstrualnym obrzękiem kończyn i deformacjami ciała. Zdaniem chirurga z Indii, rodzina stawia złą diagnozę – słoniowacizna to efekt chorobliwej otyłości, a nie obecności pasożytów. Lekarz na podstawie zdjęć szacuje wagę kobiety na 450 kg.

Nie wiadomo jeszcze, jakiego typu operację przeprowadzą specjaliści. Obecnie stosuje się dwa rodzaje zabiegów bariatrycznych. Pierwszy, stosowany w szczególnie poważnych przypadkach otyłości, to rodzaj by-passu – wycina się część żołądka, a to, co zostaje, łączy się z przerwanym wcześniej jelitem cienkim. Innym zabiegiem, który da się wykonać również laparoskopowo, to założenie „opaski" na żołądek, co zmniejsza jego rozmiary i spowalania przetwarzanie pokarmu. Tego rodzaju operacje uważane są za najskuteczniejszą metodę leczenia znacznej otyłości.

– Pacjentka zostanie w Bombaju przez dwa albo trzy miesiące po samej operacji, zanim pozwolimy jej polecieć do domu – mówi dr Lakdawala. – Mam nadzieję, że będę w stanie jej pomóc, ale pewności nie mam. To byłaby przesada. Zanim doprowadzimy jej ciało do wagi poniżej 100 kilogramów, mogą minąć dwa albo trzy lata.

To nie będzie jednak koniec operacji Eman Ahmed Abd El Aty. Jak wskazują doświadczenia operowanego wcześniej najgrubszego człowieka świata Paula Masona, konieczne są później zabiegi korygujące. Mason ważył 440 kilogramów. Po operacji bariatrycznej w 2010 roku zrzucił 285 kilogramów. Już dwukrotnie musiał się jednak poddać operacjom usuwania nadmiaru skóry – w 2015 i 2016 roku. Podczas ostatniej, trwającej osiem godzin, usunięto mu ok. 4,5 kilograma skóry – głównie z klatki piersiowej, brzucha i ramion.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA