fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Alimenty natychmiastowe nie będą konkurencją dla zabezpieczenia alimentacyjnego

123RF
Uzyskanie nakazu alimentacyjnego, według projektowanych przepisów, nie zamyka drogi do uzyskania innej, z reguły wyższej kwoty świadczenia.

Tematem budzącym ostatnio duże zainteresowanie jest postępowanie nakazowe alimentacyjne, tzw. alimenty natychmiastowe, mające być antidotum na niepowodzenia postępowania alimentacyjnego. Choć projekt ten z dużym prawdopodobieństwem nie zdąży wejść w życie, warto przyjrzeć się jego idei i celom wprowadzenia, a także powracającej przy tej okazji temacie tabeli alimentacyjnych.

Zapewnienie szybkiego dostępu

Nakazowe postępowanie alimentacyjne nie jest, jakby można sądzić, konkurencyjną instytucją dla zabezpieczenia alimentacyjnego. To drugie jest bowiem z reguły wydawane na pierwszym etapie znacznie dłużej trwającego postępowania czy to rozwodowego czy alimentacyjnego, służąc – jak sama nazwa wskazuje – zabezpieczeniu podstawowych i oczywistych potrzeb dziecka, takich jak jedzenie, picie, ubiór czy leki. Wniosek taki rozpoznawany jest przez sąd niezwłocznie (choć niestety nie zawsze), najczęściej na posiedzeniu niejawnym.

Czytaj także:

Alimenty...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA