fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rzecz o polityce

Wendy Morton: Razem w walce ze zmianami klimatu

www.gov.uk
Po pandemii koronawirusa Polska i Wielka Brytania muszą zjednoczyć siły.

W tym roku w cały świat uderzył destrukcyjny i bezprecedensowy kryzys. Koronawirus całkowicie zmienił nasze życia. Ale chociaż nasza uwaga słusznie była dotychczas skupiona na walce z pandemią i jej skutkami, przed naszymi krajami i przed całym światem stoi wyzwanie, którego nie możemy dłużej ignorować – zmiany klimatu.

Odbudowa gospodarki po pandemii to sprawa najwyższej wagi. Otrzymaliśmy niepowtarzalną szansę na odbudowę bardziej zielonej, elastycznej i zrównoważonej gospodarki. Właśnie dlatego jestem dziś we Wrocławiu.

Wiemy, że Polacy podzielają nasz niepokój związany ze zmieniającym się klimatem. Ostatnie badania wskazują, że zarówno Polacy, jak i Brytyjczycy pragną, by ochrona środowiska i walka ze zmianami klimatu stały się priorytetem dla światowych przywódców.

Nie jest to niespodzianka – zmiany klimatu to największe wyzwanie naszego pokolenia, które możemy pokonać tylko wspólnym, globalnym wysiłkiem. Wielka Brytania jest gotowa współpracować z Polską, aby chronić naszą planetę i zachować jej piękno dla przyszłych pokoleń.

To już się dzieje – w czerwcu tego roku premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i premier Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki poparli porozumienie na rzecz czystego rozwoju – Clean Growth Partnership – które pomoże obu stronom jak najlepiej wykorzystać potencjał ekonomiczny odnawialnych źródeł energii.

Przejście na zielone źródła energii stawia przed nami wyzwania. Produkcja energii elektrycznej w Polsce jest w 74 proc. oparta na węglu. Podczas rozmowy z wiceministrem klimatu Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim postaram się podzielić z nim doświadczeniem Wielkiej Brytanii w tej kwestii. Pomiędzy 1990 a 2018 r. brytyjska gospodarka wzrosła o 75 proc., a jednocześnie udało nam się zmniejszyć szkodliwe emisje o 43 proc.

Polska poczyniła już pewne postępy w ramach nowej strategii energetycznej do 2040 r., w której uwzględniono kilka scenariuszy wycofywania się ze spalania węgla. Mam nadzieję, że podczas spotkania europejskich ministrów środowiska w tym miesiącu zostaną podjęte kolejne kroki w stronę redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r.

W przyszłym roku Wielka Brytania wspólnie z Włochami będzie gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ w Glasgow COP26. Ten szczyt będzie kolejną okazją dla Polski, Wielkiej Brytanii i reszty świata, aby uzgodnić kolejne ambitne cele. Polska już trzykrotnie była gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ i jestem przekonana, że możemy się wiele nauczyć z waszych doświadczeń.

Ale rządy nie mogą działać w pojedynkę. Jako gospodarz COP26 pragniemy przygotować grunt dla współpracy przedsiębiorstw i społeczeństw obywatelskich w Polsce i Wielkiej Brytanii, która pozwoli nam szybciej osiągnąć nasze ambitne cele.

Polski koncern energetyczny Orlen wyznacza kierunek działania dla innych firm w sektorze poprzez przyjmowanie takich zobowiązań, jak osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050. Z kolei członkowie polskiej Konfederacji Lewiatan poparli strategię osiągnięcia neutralności klimatycznej przez UE do 2050 r.

Osiągnięcie neutralności klimatycznej będzie miało kluczowe znaczenie dla realizacji przełomowego porozumienia paryskiego, którego celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom powodowanym przez zmiany klimatyczne poprzez utrzymanie wzrostu temperatury na świecie poniżej 2 stopni Celsjusza.

Dlatego chciałabym zachęcić więcej polskich firm do udziału w kampanii ONZ Wyścig do Zera (Race to Zero) – największego w historii sojuszu biznesu i podmiotów niepublicznych, które zobowiązały się do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 r. Z roku na rok węgiel staje się coraz mniej opłacalny, podczas gdy odnawialne źródła energii stają się coraz tańsze.

Musimy jak najlepiej wykorzystać te możliwości w ramach partnerstwa pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. Nowe, ekologiczne branże oznaczają nowe możliwości zatrudnienia – szacuje się, że w Polsce może powstać 300 tys. miejsc pracy w nowych sektorach, takich jak morska energetyka wiatrowa i transport elektryczny.

Miniony rok upłynął pod znakiem stulecia odnowionych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, a nasze dwustronne relacje są lepsze niż kiedykolwiek. Musimy jak najlepiej wykorzystać łączące nas więzi we wspólnej walce ze zmianami klimatu – jednym z największych wyzwań naszych czasów.

Autorka jest ministrem ds. sąsiedztwa europejskiego w brytyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów oraz Rozwoju Międzynarodowego

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA