fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Witold Bańka: sprintem do ministerstwa

Twitter
Kandydat na nowego ministra sportu ma 31 lat, jeszcze niedawno był czynnym lekkoatletą. Ślązak, biegał na 400 m. Wizytówka na twitterze: były medalista #4x400m, dzisiaj #media, #PR i #polityka

Uprawiał lekkoatletykę 12 lat. Największym osiągnięciem sportowym Witolda Bańki był brązowy medal mistrzostw świata w sztafecie 4x400 m – zdobyty z kolegami w 2007 roku Osace. W finale nie pobiegł (medal wywalczyli Marek Plawgo, Daniel Dąbrowski, Marcin Marciniszyn i Kacper Kozłowski), ale zasłużył na ten krążek startem w eliminacjach.

Pozostałe znaczące sukcesy na bieżni to złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy (Erfurt 2005), złoto Uniwersjady w 2007 roku w Bankgkoku oraz srebro podczas Uniwersjady w 2009 roku w Belgradzie – zawsze w sztafecie 4x400 m. Rekord życiowy na dystansie jednego okrążenia – 46,11 s (2007).

Te i inne osiągnięcia dały mu 6. miejsce w rankingu Gazety Wyborczej na najlepszych sportowców na Śląsku w 2007 roku oraz tytuł najlepszego sportowca Mysłowic (wg gazety Co Tydzień) w tym samym roku. Otrzymał także trzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury i sportu (2008) oraz miano najlepszego sportowca Tychów (2009).

Karierę wyczynową zakończył w czerwcu 2012 roku. Po kontuzji nie wrócił do formy, która dawałaby mu szansę na start olimpijski w Londynie, choć trener reprezentacyjnej sztafety 4x400 m Józef Lisowski zapraszał go na zgrupowania.

Rozpoczął pracę w branży public relations, organizując szkolenia dla firm dotyczące relacji z mediami i tworzenia wizerunku. Realizował produkcje reklamowe i reportażowe dla firm krajowych i zagranicznych, organizował również wydarzenia sportowe, głownie biegi masowe. Jest współwłaścicielem multimedialnego portalu MagazynGospodarczy.pl.

Od zawsze związany ze Śląskiem. Urodził się 3 października 1984 w Tychach, rodzina sportowa, również lekkoatletyczna – mama, Jolanta Harasimowicz, biegała na 1500 m, ojciec Ryszard na 800 m – był w reprezentacji Polski juniorów.

Witold Bańka jest absolwentem II LO im. C.K. Norwida w Tychach oraz Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył politologię – specjalność samorządowa, praca dyplomowa dotyczyła czarnego PR w kampaniach wyborczych po 1989 r.

Polityką zajmował się od dawna, aktywność społeczną zauważono już w 2009 roku, gdy został najmłodszym delegatem na wybory władz krajowych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Związany jest z PiS-em, w październiku uczestniczył w Konwencji Wyborczej w Rudzie Śląskiej. W ministerstwie sportu zastąpi byłego wioślarza, mistrza olimpijskiego i mistrza świata Adama Korola.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA