fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Wiceminister Tomasz Rzymkowski mówi o ideologii w podręczniku. Anna Zalewska reaguje

Fotorzepa/ Jakub Czermiński
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowuje się do weryfikacji podręczników. Zdaniem wiceministra Tomasza Rzymkowskiego treści dotyczące praw zwierząt w podręczniku do nauczania początkowego są ideologiczną indoktrynacją. Głos w tej sprawie zabrała była minister Anna Zalewska.

W podręczniku dla klas trzecich szkół podstawowych "Ja i moja szkoła na nowo" wydawnictwa MAC Edukacja ukazano przypadki łamania praw zwierząt. Autorzy podręcznika wymienili m.in.: występy w cyrku, hodowla dla futer, kłusownictwo czy sprzedaż żywych karpi.

- Informacja o tego rodzaju treściach w podręczniku dla najmłodszych bardzo mnie zaskoczyła, a zarazem zbulwersowała. Uważam, że szkoła nie powinna być miejscem ideologicznej indoktrynacji - skomentował wiceminister Tomasz Rzymkowski.

Wiceszef resortu nauki tłumaczy, że w naukach prawnych nie występuje pojęcie "prawa zwierząt". - Jest ono związane jedynie ze sferą wyobrażeń ideologicznych - uważa.

- Według nauki, prawo jest przypisane Bogu i ludziom. Jest prawo Boskie, które nazywane jest także naturalnym, i to wynikające z systemów wartości, którymi żyje dane społeczeństwo. Z nich również wynikają pewne obowiązki, które człowieka ma względem zwierząt. Jak choćby to, że rolnik, który zajmuje się hodowlą, nie może zwierząt głodzić czy dręczyć. Ale zwierzę nigdy nie może być podmiotem praw. Pojęcie "prawa zwierząt" nie istnieje - dodał Rzymkowski.

Stanowisko wiceministra skomentowała była szefowa resortu nauki, Anna Zalewska. "Drogi Tomku! Naprawdę bulwersuje Cię podręcznik mówiący ,że nie wolno kłusować czy wykorzystywać zwierząt w cyrku? Polecam na czas wielkanocnej radości teksty św. Franciszka i ks. J. Twardowskiego" - napisała europosłanka PiS.

Źródło: rp.pl/Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA