Reklama

Gliński powołał nowego dyrektora muzeum POLIN

Zygmunt Stępiński został przez ministra kultury powołany na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Aktualizacja: 27.02.2020 15:10 Publikacja: 27.02.2020 14:45

Gliński powołał nowego dyrektora muzeum POLIN

Foto: Ministerstwo Kultury / Twitter

zew

Jak poinformował kierowany przez wicepremiera Piotra Glińskiego resort kultury, kadencja Zygmunta Stępińskiego ma trwać od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2023 r.

W sprawie obsady stanowiska dyrektora POLIN trwał wielomiesięczny impas. Konkurs na szefa placówki wygrał prof. Dariusz Stola, który nie został powołany na stanowisko. Wicepremier Gliński nie uzasadnił publicznie swej decyzji w tej sprawie.

Czytaj także:
Zygmunt Stępiński na dyrektora POLIN

W połowie lutego środowiska żydowskie zaapelowały do ministra kultury o powołanie Zygmunta Stępińskiego na szefa placówki. Podobne stanowisko wyrazili Piotr Wiślicki, przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, reprezentujący dwóch z trzech założycieli POLIN.

"W związku z impasem spowodowanym nieuznaniem wyników konkursu na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polski POLIN przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kierując się dobrem tej instytucji oraz dobrem relacji polsko-żydowskich, a także mając na względzie wizerunek Polski w świecie, po trudnej, ale wyjątkowo odpowiedzialnej wypowiedzi Pana Profesora Dariusza Stoli, że zrezygnuje z dochodzenia swoich praw jako zwycięzca konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polski POLIN pod warunkiem osiągnięcia porozumienia Założycieli w odniesieniu do innego kandydata, niniejszym wskazujemy Pana Zygmunta Stępińskiego, jako wspólnego kandydata Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Miasta st. Warszawy do objęcia funkcji dyrektora Muzeum POLIN na kolejną kadencję" - napisali w wydanym oświadczeniu Wiślicki i Trzaskowski.

Reklama
Reklama

Zygmunt Stępiński to absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W Muzeum POLIN pracuje od 2012 r. Jako zastępca dyrektora nadzorował pracę działów: edukacji, komunikacji oraz sprzedaży i marketingu. Od niemal roku pełnił obowiązku dyrektora muzeum.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
Nowa Lewica wybrała nowe władze. Włodzimierz Czarzasty wygrał głosowanie
Polityka
Spór Tusk–Nawrocki paraliżuje państwo? Polacy wydali jednoznaczny werdykt
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają korzystanie z prawa weta przez Karola Nawrockiego?
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Polityka
Architektura władzy Donalda Tuska. Jak premier zbudował nowy system rządzenia państwem?
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama