fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Premier Morawiecki przed kopalnią Wujek pytał o sędziów

Krystian Maj/KPRM
Z okazji rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek premier Mateusz Morawiecki wygłosił przemówienie. Pytał, gdzie byli sędziowie, którzy przez lata robili wszystko, by nie doszło od skazania winnych.

- 38 lat temu władza komunistyczna uderzyła w społeczeństwo obywatelskie, w ten wielki ruch wolnościowy NSZZ „Solidarność”  -mówił przed Krzyżem-Pomnikiem premier Morawiecki.

- Losy górników, robotników z tamtego grudnia były fundamentem solidarności i wolności, bez którego wolna Polska nie mogłaby powstać - dodał szef rządu.

Morawiecki odniósł się również do sytuacji w polskim sądownictwie. - Gdzie były sądy polskie, wolnej Rzeczypospolitej, przez 25 lat? - pytał.

- Gdzie byli sędziowie, którzy przez wiele lat robili wszystko, żeby nie doszło do skazania winnych bezpośrednich ówczesnej zbrodni, ale przede wszystkim winnych zbrodni na poziomie rządzących, i to nie tylko Kiszczaka czy Jaruzelskiego? - kontynuował premier.

- Spóźniona sprawiedliwość dzisiaj jest elementarnym akcentem sprawiedliwości w dzisiejszej Rzeczypospolitej, ale musieliśmy czekać na nią ponad ćwierć wieku i o tym też trzeba pamiętać - dodał szef rządu.

16 grudnia 1981 r. miała miejsce pacyfikacja strajkującej załogi kopalni Wujek w Katowicach. Przeprowadzona przez ZOMO i wojsko, po wprowadzeniu stanu wojennego. W wyniku starć zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA