fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Morawiecki: Kaczyński to najwybitniejszy polityk ostatnich 30 lat

Fotorzepa, Jerzy Dudek
- Bardzo dużo się uczę. Rozmowy strategiczne o polityce, o gospodarce z panem prezesem są niezwykle ciekawe i dla mnie ważne. Cieszę się z tej współpracy - powiedział w Polskim Radiu premier Mateusz Morawiecki, pytany o ocenę kooperacji z Jarosławem Kaczyńskim.

Pytany o nadchodzące wybory premier stwierdził, że wszyscy, którzy się tym tematem zajmują prognozują, że frekwencja będzie najwyższa w ciągu ostatnich 30 lat. - Wyraźnie widać, że te wybory są bardzo zasadnicze - mówił Mateusz Morawiecki w Polskim Radiu. - Staramy się mobilizować i prosić wszystkich wyborców o głos - dodał.

Premier podkreślił, że wybory są odnowieniem mandatu społecznego i pewnym kontraktem społecznym. Morawiecki był też pytany o sondaże, które przewidują zwycięstwo PiS. - Podchodzimy do tych wyborów z ogromną pokorą - zadeklarował. - Setka głosów może zadecydować o tym, czy mamy większość, czy nie - dodał.

Według Morawieckiego, rząd PiS realizuje przedwyborcze obietnice. - Poprzez powszechność naszych programów pokazaliśmy, że demokracja ma sens - zaznaczył premier. Dodał, że w niedzielę 13 października obywatele staną przed wyborem, czy demokracja ma być "systemem realnym, czy do pewnego stopnia fasadowym".

Premier był pytany o sprawę szefa NIK Mariana Banasia. - Wskazuję na bardzo ważną okoliczność, że rok temu Marian Banaś poprosił o autolustrację swojego oświadczenia majątkowego - powiedział. Dodał, że w ciągu czterech lat rząd nie ustrzegł się błędów, ale "tylko ten, kto nic nie robi, nie popełnia błędów".

Morawiecki ocenił, że wybory dają "ogromną szansę na realizację zupełnie innego typu działań niż do roku 2015". Dodał, że transformację Polski można podzielić na trzy etapy: do końca lat 90., gdy obowiązywała "terapia szokowa", lata 1999-2015, gdy było "państwo-nocny stróż drzemiący" i "ogromna luka VAT" oraz etap od roku 2015, gdy jest "państwo przyjazne, które stara się kompensować krzywdy społeczne" i tworzony jest "polski model państwa dobrobytu".

Mateusz Morawiecki mówił też o Śląsku. Ocenił, że tam "będą się rozstrzygać losy polskiej gospodarki, polskiego przemysłu". Podkreślił wagę innowacyjności w gospodarce. - Chcemy doprowadzić do tego, żeby Śląsk był taką Doliną Krzemową całej Unii Europejskiej - zadeklarował. Pytany o kwestie energetyczne powiedział, że rząd zmniejsza uzależnienie Polski od węgla, ale proces ten należy przeprowadzać w odpowiednim tempie. Dodał, że moce fotowoltaiczne w tym roku ulegną potrojeniu.

Premier był pytany o możliwość wprowadzenia opłat bezpośrednich podczas wizyt u lekarza. - Służba zdrowia jest bezpłatna w Polsce i tak zostanie - zadeklarował.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory, Mateusz Morawiecki pozostanie na stanowisku premiera. Szef rządu był pytany, czy współpraca z Kaczyńskim sprawdza się z jego perspektywy. - Każdy zawodnik chciałby grać z legendarnymi, znakomitymi zawodnikami w drużynie - powiedział. - Mam to szczęście, że trafiłem na współpracę z najwybitniejszym politykiem ostatnich trzydziestu lat i nie tylko. Bardzo dużo się uczę. Rozmowy strategiczne o polityce, o gospodarce z panem prezesem Kaczyńskim są niezwykle ciekawe i dla mnie ważne. Cieszę się z tej współpracy - mówił. Podkreślił, że jeśli kierownictwo polityczne partii podejmie odpowiednią decyzję, będzie czuł się zaszczycony z możliwości kontynuowania misji.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA