fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Sasin: Podniesienie płacy minimalnej bez wpływu na budżet

Jacek Sasin
tv.rp.pl
Wicepremier Jacek Sasin w rozmowie z Programem I Polskiego Radia powiedział, że - jego zdaniem - zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego w czasie konwencji PiS w Lublinie podniesienie płacy minimalnej z pierwotnie zakładanych 2450 zł do 2600 zł nie będzie skutkować koniecznością zmiany projektu budżetu na 2020 rok.

W czasie sobotniej konwencji PiS w Lublinie premier Morawiecki zapowiedział, że od 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wynosić będzie 2600 zł, a nie - jak pierwotnie planowano - 2450 złotych. Oznaczać to będzie m.in. konieczność wyższych podwyżek m.in. dla najmniej zarabiających pracowników budżetówki.

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński w czasie tej samej konwencji zapowiedział, że w 2021 roku płaca minimalna w Polsce wyniesie 3 tys. złotych, a w 2023 - 4 tys. złotych.

Mimo to, według wicepremiera Sasina, propozycja wyższej płacy minimalnej nie wpłynie na projekt budżetu na 2020 rok.

- Jesteśmy w stanie na tyle oszczędnie gospodarować pieniędzmi, że potrafimy zrealizować duże programy - zapewnił Sasin.

- Dodatku w wysokości 500 zł na pierwsze dziecko czy trzynastej emerytury nie planowaliśmy w budżecie na 2018 rok, a jednak pieniądze na to się znalazły i nie trzeba było nic w budżecie zmieniać - przypomniał wicepremier.

Sasin zapewnił też, że rząd chce wprowadzić trzynastą emeryturę jako "stały mechanizm". - Przyjmiemy ustawę, która co roku zagwarantuje wypłatę tzw. trzynastki. Jeśli wygramy wybory, to wprowadzimy to do systemu prawnego - zapewnił.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA