fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Czy Mariusz Kamiński powinien ustąpić

Andrzej Duda i Mariusz Kamiński
Fotorzepa, Robert Gardziński
Wobec uchwały Sądu Najwyższego podważającej ułaskawienie Mariusza Kamińskiego powinien on zrezygnować z funkcji koordynatora służb specjalnych? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

W ubiegłą środę Sąd Najwyższy uznał, że prawo łaski może być stosowane tylko wobec prawomocnie skazanych. Uchwałę wydano w odpowiedzi na pytanie związane z ułaskawieniem Kamińskiego i innych byłych szefów CBA, których wcześniej skazano nieprawomocnie za działania w „aferze gruntowej”.

 

Prawie 60 proc. badanych uważa, że wobec uchwały Sądu Najwyższego podważającej ułaskawienie Mariusza Kamińskiego powinien on zrezygnować z funkcji koordynatora służb specjalnych. 16 proc. badanych jest przeciwnego zdania, a opinii w tej sprawie nie ma 27 proc. ankietowanych.

- Częściej za tym, że Mariusz Kamiński powinien zrezygnować ze swojej funkcji są mężczyźni (63 proc.), osoby powyżej 50. roku życia (63 proc.) oraz o wykształceniu zasadniczym zawodowym (61 proc.). Tę opinię częściej podzielają też osoby o dochodzie netto na rękę od 2001 do 3000 zł (64 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tysięcy mieszkańców (64 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Prof. Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu zaznacza, że osoby zajmujące najwyższe i ważne funkcje państwowe powinny cieszyć się szczególną opinią, mówi się wówczas, że są one legitymizowane społecznie.

- Jak wynika z przeprowadzonego sondażu takiej legitymacji społecznej do wypełniania swojej funkcji nie posiada Mariusz Kamiński. W rozwiniętych demokracjach parlamentarnych, w których opinię społeczną bierze się szczególnie pod uwagę, osoba taka musiałaby podać się do dymisji bądź struktury partyjne wymusiłyby takie odejście – kwituje prof. Knopek.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA