fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Rząd odmówił przyjęcia 10 sierot z Syrii

AFP
Władze Sopotu wysłały do premier Beaty Szydło prośbę o zgodę na przyjęcie do Polski 10 dzieci, których rodzice zginęli w Aleppo. Rząd odmówił.

Władze Sopotu wysłały swoją prośbę przed świętami. Odpowiedź w tej sprawie przyszła wczoraj.

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, w rozmowie z radiem ZET powiedział, że nie rezygnuje z próby sprowadzenia dzieci do Polski. Teraz będzie starać się o zgodę na przyjęcie pięciorga dzieci na pobyt tymczasowy. Sieroty z Syrii miałyby przyjechać do Sopotu na leczenie i rehabilitację.

Radio ZET dotarło do oficjalnego pisma MSWiA. Odmowną odpowiedź uzasadniono sytuacją w Aleppo. 

- Podjęcie ewentualnych działań w celu realizacji tej koncepcji w ramach przesiedleń z krajów trzecich wymagałoby uzgodnień z państwami w regionie Bliskiego Wschodu, na terenie których znajdują się najliczniejsze grupy uchodźców oraz działań o charakterze międzyresortowym takich jak: zapewnienie odpowiednich środków finansowych, rekrutacja osób na miejscu, tj. w ośrodkach dla uchodźców, rozstrzygnięcie kwestii statusu prawnego ewakuowanych, wyposażenie ich w niezbędne dokumenty, organizacja transportu do kraju, przygotowanie zakwaterowania, zaopatrzenie i opiekę lekarskiej dla tych osób, rozstrzygnięcie kwestii ich dalszej integracji, łącznie z zamieszkaniem i pracą - przekazano w komunikacie.

W dalszej części przedstawiciele ministerstwa tłumaczą, że może pojawić się problem ustalenia tożsamości osób z Syrii. Zdaniem MSWiA lepszym rozwiązaniem jest pomoc osób na miejscu lub w krajach, w których te osoby już się schroniły.

Więcej: Radio ZET

Źródło: Radio ZET
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA