fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rosjanie testowali rakietę Kalibr na Morzu Japońskim

Fregata Marszałek Szaposznikow
US Navy
Rosyjska marynarka wojenna, w ramach ćwiczeń, wystrzeliła we wtorek rakietę manewrującą Kalibr przeciwko naziemnemu celowi w rejonie Morza Japońskiego - poinformowała rosyjska armia.

Rakieta Kalibr ma umożliwić rosyjskim okrętom przeprowadzanie ataków na oddalone cele znajdujące się na lądzie.

We wtorek rakietę Kalibr przeciwko naziemnemu celowi wystrzeliła rosyjska fregata Marszałek Szaposznikow.

Rakieta trafiła nabrzeżny cel oddalony o ponad 1 000 km - wynika z komunikatu opublikowanego przez resort obrony Rosji.

Stojący na czele amerykańskiego Dowództwa Indo-Pacyfiku, adm. Phil Davidson, w ubiegłym miesiącu występując na forum Kongresu poinformował, że Rosja w 2021 roku zamierza uzbroić w rakiety Kalibr okręty swojej Floty Pacyfiku.

Jak dodał oznacza to, że rosyjska Flota Pacyfiku zyska "po raz pierwszy możliwość przeprowadzania ataków na odległe cele lądowe".

Adm. Davidson mówił też, że Rosja modernizuje swoje siły na Pacyfiku uzbrajając je w nowoczesne myśliwce i bombowce dalekiego zasięgu, a także systemy obrony przeciwlotniczej oraz pociski przeciwokrętowe.

Rosja wykorzystywała już pociski Kalibr do przeprowadzania przez okręty na Morzu Śródziemnym ataków na cele w Syrii, w ramach wspierania wojsk wiernych prezydentowi Baszarowi el-Asadowi.

Prezydent Władimir Putin mówił w 2018 roku, że rosyjskie okręty wojenne wyposażone w rakiety Kalibr będą stale obecne w rejonie Bliskiego Wschodu, by przeciwstawiać się zagrożeniu terrorystycznemu w Syrii.

Źródło: Moscow Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA