fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Otrucie Nawalnego. Niemcy wzywają UE do nałożenia sankcji na Rosję

AFP
Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas wezwał do wprowadzenia nowych sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji w związku z zatruciem lidera opozycji Aleksieja Nawalnego.

Aleksiej Nawalny został wypisany z berlińskiej kliniki, do której trafił ze szpitala w Omsku po tym, jak stracił przytomność na pokładzie samolotu, którym podróżował do Moskwy. Po przebadaniu pobranych od opozycjonisty próbek laboratoria w Niemczech, Szwecji i Francji niezależnie stwierdziły, że są jednoznaczne dowody, iż wobec Nawalnego użyto środka trującego z grupy Nowiczoków.

Niemcy, Francja i inne kraje zachodnie zażądały od Kremla złożenia wyjaśnień w tej sprawie. Rosja twierdzi, że nie widziała żadnych mocnych dowodów na to, że został otruty i zaprzecza udziałowi w jakimkolwiek ataku.

- Jestem przekonany, że nie będzie już możliwości obejścia sankcji - powiedział szef MSZ Niemiec Heiko Maas.

- Sankcje muszą być zawsze ukierunkowane i proporcjonalne. Ale tak poważne naruszenie Międzynarodowej Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej nie może pozostać bez odpowiedzi. W tej kwestii jesteśmy zjednoczeni w Europie - dodał.

Niemcy kierują obecnie działaniami Unii Europejskiej. Przywódcy UE omówią swoją reakcję i ewentualne sankcje wobec Rosji na kolejnym szczycie w dniach 15-16 października.

- Jeśli wynik badań laboratoriów niemieckich, szwedzkich i francuskich zostanie potwierdzony, odpowiedź UE będzie jasna - zapowiedział Maas.

Po otruciu Nawalnego wiele państw wezwało Berlin do porzucenia realizacji gazociągu Nord Stream 2. Zapytany o połączenie sankcji z projektem, Maas odpowiedział, ze w budowę zaangażowanych jest 100 europejskich firm, z czego połowa w Niemczech.

- Wielu europejskich pracowników ucierpiałoby z powodu zamrożenia budowy - odpowiedział.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA