Pociski hipersoniczne cechują się wysoką manewrowością, a trajektoria ich lotu jest inna niż w przypadku rakiet balistycznych. Z tego powodu zwalczanie broni hipersonicznej przy użyciu obecnie wykorzystywanych systemów obrony przeciwrakietowej może być trudne.

Stany Zjednoczone i Federacja Rosyjska zwiększają swe możliwości obronne po tym, jak część porozumień w sprawie kontroli zbrojeń przestała obowiązywać na skutek pogorszenia relacji na linii Moskwa-Zachód.

W zeszłym roku Rosja rozmieściła swe pierwsze hipersoniczne pociski zdolne do przenoszenia głowic jądrowych. Pentagon planuje wdrożenie broni hipersonicznej w pierwszej połowie bieżącej dekady.

- Jest bardzo prawdopodobne, że gdy czołowe państwa świata będą miały broń hipersoniczną, my będziemy mieli już środki do jej zwalczania - powiedział w niedzielę prezydent Rosji Władimir Putin, cytowany przez agencję RIA.

Zdaniem rosyjskiego prezydenta, choć Rosja i USA dysponują podobnym arsenałem jądrowym, to Moskwa osiągnęła przewagę na polu rozwoju broni zaawansowanej.