fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rosja: Powrót do G7 nie jest naszym celem

AFP
- Dla Rosji członkostwo w grupie G7 (skupiającej siedem największych gospodarek świata), albo powrót do G7 nie jest celem samym w sobie - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że byłoby korzystne, aby Rosja znów zaczęła pojawiać się na spotkaniach G7 (z Rosją grupa funkcjonowała jako G8 - red.).

Rosja brała udział w posiedzeniach G8 między 1997 a 2014 rokiem. Rosja została zawieszona w prawach członka grupy 24 marca 2014, po aneksji Krymu.

Jednak Pieskow zwrócił uwagę, że jest "niemożliwe", by Moskwa wróciła do G7/G8 na podstawie zaproszenia "tylko jednego kraju". Jak dodał wszystkie decyzje podejmowane przez G7 muszą zapadać w drodze konsensusu.

Z kolei szef rosyjskiego MSZ, Siergiej Ławrow podkreślił, że Rosja nie prosiła nikogo o rozpoczęcie dyskusji na temat odtworzenia formuły G8.

- Jak już mówiłem dowiedzieliśmy się o sprawie z publicznych oświadczeń niektórych naszych zachodnich odpowiedników (szefów dyplomacji - red.). Nie kontaktowaliśmy się z nikim w tej sprawie i nie zamierzamy tego robić - dodał szef rosyjskiej dyplomacji.

Źródło: Reuters, TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA