fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Odbieranie dzieci do rodziny zastępczej będzie trudniejsze

123RF
Z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej małoletni nie trafią już do rodziny zastępczej. Chyba że zgodzą się na to rodzice.

Projekt ustawy o zmianie kodeksu rodzinnego została w poniedziałek przyjęta przez Radę Ministrów. Zakłada on, że dzieci nie będą odbierane rodzicom z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej. Projekt został przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Taką zmianę zapowiedziała jeszcze w exposé premier Beata Szydło w związku z tym, że jednym priorytetów nowego rządu ma być „wsparcie rodziny i zapewnienie jej bezpiecznego funkcjonowania".

Projektowane przepisy regulują kwestie związane z umieszczaniem dzieci w pieczy zastępczej, tj. rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Aby zastosować te narzędzia, sąd będzie musiał wyczerpać inne środki pomocy rodzinie. Dopiero jeśli te okażą się nieskuteczne, będzie można rozdzielić dziecko i rodzica.

Odebranie dziecka będzie możliwe bez tych zastrzeżeń wtedy, gdy będzie to konieczne ze względu na poważne zagrożenie dobra dziecka, w szczególności jego życia lub zdrowia. Chodzi np. o sytuacje, w których dziecko nakłaniane jest do przestępstwa.

Inny nowy przepis, który pojawia się w projekcie, brzmi: „umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej wbrew woli rodziców nie jest dopuszczalne wyłącznie z powodu ubóstwa".

Jak podkreślają autorzy noweli w uzasadnieniu, istnienie ubóstwa, ale wypełnianie przez rodziców swojej funkcji opiekuńczo-wychowawczej, rodzi przede wszystkim obowiązki po stronie państwa. Powinno ono pomóc rodzinie w wyjściu z tej trudnej sytuacji finansowej.

Autorzy noweli zakładają jednak także, że może dojść do sytuacji, w której znajdujący się w złej sytuacji materialnej rodzice sami będą chcieli, by ich dziecko trafiło do pieczy zastępczej.

Znowelizowana ustawa ma obowiązywać po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

etap legislacyjny: projekt trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA