fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Polityka rodzinna w Polsce - UNICEF podpowiada jak jeszcze poprawić

Adobe Stock
Wydłużenie urlopu ojcowskiego i obowiązek zapewnienia miejsc do karmienia piersią – UNICEF podpowiada, jak poprawić politykę rodzinną.

Polska pod względem prowadzonej polityki rodzinnej jest na 23. miejscu wśród 31 krajów – wynika z opublikowanego właśnie przez UNICEF raportu dotyczącego krajowych polityk przyjaznych rodzinie prowadzonych przez państwa OECD i UE. To przede wszystkim efekt kiepskiego dostępu do miejsc opieki dla dzieci do lat trzech.

Czytaj też:

Raport został przygotowany przez Centrum Badawcze Innocenti (jednostkę UNICEF) i porównuje krajowe dane dotyczące m.in. długości pełnopłatnego urlopu rodzicielskiego i dostępność usług związanych z opieką nad dziećmi do 6. roku życia.

UNICEF rekomenduje, by kobietom przysługiwał co najmniej sześciomiesięczny, płatny urlop rodzicielski. Podkreśla także znaczenie powszechnego i przystępnego cenowo dostępu do dobrej opieki nad dziećmi od narodzin do pierwszej klasy szkoły podstawowej.

– O ile pod względem długości urlopu macierzyńskiego jest nieźle, bo Polska osiągnęła 13. pozycję; tacierzyńskiego – 18. pozycję, o tyle w innych kategoriach jest już znacznie gorzej – mówi Ewa Falkowska z UNICEF Polska. Jak dodaje, jeśli chodzi o zapewnienie opieki dzieciom do lat trzech Polska znalazła się na 29. pozycji.

– Pod tym względem gorzej jest tylko w Czechach i na Słowacji – mówi Falkowska.

Jeśli chodzi o zapewnienie opieki przedszkolnej dzieciom od 3. do 6. roku życia, Polska zajęła w tym rankingu 28. miejsce.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że autorzy raportu brali pod uwagę dane z 2016 r., a obecnie sytuacja poprawia się.

– W ubiegłym roku rząd przeznaczył potężne pieniądze na tworzenie różnych form opieki dla dzieci do lat trzech. To jednak nie przynosi efektów od razu, ale na pewno w kolejnych latach liczba miejsc opieki dla dzieci wzrośnie – mówi Małgorzata Druciarek z Instytutu Spraw Publicznych.

UNICEF ocenia, że sytuację poprawiłyby konkretne rozwiązania prawne.

– Mam na myśli np. wydłużenie urlopu tacierzyńskiego, bo w krajach skandynawskich jest to ok. 10-11 tygodni – mówi Falkowska. Podpowiada też, że warto by lepiej uregulować sprawy ułatwień związanych z karmieniem piersią. – W obiektach użyteczności publicznej przydałyby się specjalne pokoje do karmienia piersią. Możliwe, że obowiązek ich umieszczania przyczyniłby się do tego, że i firmy organizowałyby takie miejsca w swoich siedzibach – mówi Falkowska.

Najlepiej w rankingu wypadły Szwecja, Norwegia, Islandia, Estonia i Portugalia. Najgorzej – Szwajcaria, Grecja, Cypr, Wielka Brytania i Irlandia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA